Region

Nowe domy i nowe drogi w Rudzie Śląskiej

Ruda Śląska wybuduje drogi dojazdowe do nieruchomości przy ul. Akacjowej i Leszczynowej. To działki przeznaczone pod budownictwo jednorodzinne, które w ostatnim czasie znalazły właścicieli. Inwestycja będzie kosztowała ponad 1,8 mln zł. W ramach robót powstaną tam nie tylko jezdnie, ale też kanalizacja deszczowa i oświetlenie. – Nasze miasto jest chętnie wybierane przez osoby planujące budowę domu, od 2017 roku wydaliśmy już pozwolenia  na budowę około 800 domów jednorodzinnych. Stąd też potrzeba rozbudowy sieci rudzkich dróg – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

 

Teren inwestycji przy ul. Akacjowej w dzielnicy Godula to w części droga gruntowa, a w części nieużytki. – Powstanie tam nawierzchnia z kostki betonowej o szerokości 5 m wraz z wjazdami do posesji, oświetlenie składające się z 13 słupów z oprawami typu LED, a także kanalizacja ze zbiornikiem retencyjno – przelewowym – wylicza Tomasz Jabłoński z Wydziału Dróg i Mostów UM. Ulica Leszczynowa sąsiaduje z Akacjową. – Tutaj również powstanie nawierzchnia z kostki betonowej, oświetlenie będzie się składać z 4 słupów z oprawami LED, a sieć kanalizacji deszczowej będzie doprowadzona do wspomnianego zbiornika przy ul. Akacjowej – mówi Tomasz Jabłoński. Inwestycja będzie kosztować ponad 1,8 mln zł. Wykonawca przystąpi do jej realizacji po zakończeniu prowadzonych w tym rejonie prac związanych z kanalizacją sanitarną. Zadanie powinno się zakończyć w drugiej połowie przyszłego roku.

Jeszcze w tym roku ma się natomiast zakończyć trwająca od kilku miesięcy przebudowa gruntowej ul. Kossaka w dzielnicy Bielszowice. Przebudowane zostanie ok. 160 m drogi. W ramach zadania powstanie nowa nawierzchnia jezdni o szerokości 5 m wraz z obustronnym chodnikiem. Wybudowana zostanie też kanalizacja deszczowa i sanitarna, z równoczesną likwidacją istniejącego odcinka kanału ogólnospławnego w tej ulicy. Zainstalowanych zostanie także 6 nowych słupów z oświetleniem LED-owym ulicy. Wartość zadania to blisko milion złotych.

W budżecie miasta w 2019 roku na inwestycje zarezerwowano prawie 140 mln zł, w tym prawie 56,7 mln zł na zadania drogowe. Najważniejszą inwestycją w tym zakresie jest budowa odcinka trasy N-S od ul. Kokota do zjazdu z autostrady A4, na realizację której toczy się obecnie postępowanie przetargowe.

Kolejnym dużym zadaniem jest rozpoczęta w lipcu ubiegłego roku przebudowa ul. Piastowskiej w dzielnicy Ruda. Inwestycja ma kosztować ponad 27 mln zł, z czego 18,3 mln zł zarezerwowano w tegorocznym budżecie. Zakres prac obejmuje odcinek prawie 2 kilometrów, wymianę nawierzchni, budowę nowego mostu nad rzeką Bytomką, chodników, ścieżek rowerowych, zatok autobusowych i postojowych, oświetlenia LED oraz zbiorników retencyjnych, wykonanie kanalizacji deszczowej i sanitarnej, przebudowę sieci wodociągowej, gazowej i teletechnicznej oraz linii energetyczna, a także likwidację torowiska po dawnej linii tramwajowej nr 18.

Na zrealizowaną już część inwestycji, która dotyczyła budowy nowego mostu nad Bytomką, Ruda Śląska otrzymała dofinansowanie z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z puli Metropolitalnego Funduszu Solidarności w kwocie 1,8 mln zł. Obecnie główne prace prowadzone są na  odcinku ul. Piastowskiej od skrzyżowania z ul. Matejki do wiaduktu kolejowego. – Wystąpiły tam trudne warunki gruntowe wraz z wodami gruntowymi. W tej sytuacji wykonawca zmuszony jest do prowadzenia robót w systemie ciągłym przez 24 godziny na dobę. Taki tryb pracy planuje w dniach 13 – 18 sierpnia. Za występujące z tego powodu utrudnienia przepraszamy – mówi Mariusz Pol z  Wydziału Dróg i Mostów UM.

Objazd wspomnianego odcinka poprowadzony jest ulicami Sprusa, Ogrodową, Gierałtowskiego, Skłodowskiej-Curie i Bujoczka, a w drugą stronę ulicami Starowiejską, Skłodowskiej-Curie, Gierałtowskiego, Ogrodową i Sprusa. Nadal obowiązuje wprowadzona w czerwcu br. organizacja ruchu na odcinku od ul. Orzegowskiej do ul. Matejki, gdzie ul. Piastowska jest jednokierunkowa  z kierunkiem jazdy w stronę Rudy. Natomiast ul. Matejki od ul. Piastowskiej do ul. Orzegowskiej jest jednokierunkowa z kierunkiem jazdy w stronę Orzegowa.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Brutalny mord! Zastrzelili i spalili Łukasza z Chorzowa! NOWE FAKTY

Zniszczone krawężniki i miejska zieleń. Szkody po defiladzie [WIDEO]

Mobilny outlet Biedronki! Przeceny nawet do 70%

Ostrzeżenie dla kierowców! Nowa metoda złodziei

źr. UM Ruda Śląska

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close