reklama
Kategorie

Nowe przepisy weszły w życie! Chodzi o hulajnogi elektryczne [WIDEO]

reklama

Od dzisiaj obowiązują nowe przepisy związane z poruszaniem się między innymi takimi hulajnogami elektrycznymi, które spotkamy w wielu miastach województwa śląskiego. Nie będzie można przekraczać dozwolonej prędkości, która wynosi 20 km/h, czy też poruszać się pod wpływem alkoholu.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

reklama

To prędkość maksymalna, ale w niektórych przypadkach trzeba będzie jechać jeszcze wolniej.

Na przykład na drodze dla pieszych, wtedy już musimy dostosować swój ruch pojazdu do prędkości z jaką poruszają się piesi – mówi asp. Marzena Szwed, KWP w Katowicach.

Zmiany w ustawie „prawo o ruchu drogowym” obejmują też przemieszczanie się segwayami czy zwykłymi hulajnogami, deskorolkami lub rolkami. Żeby korzystać z elektrycznych pojazdów dzieci w wieku od 10 do 18 lat będą musiały mieć uprawnienia, na przykład kartę rowerową. Na hulajnogach nie można już też przewozić innej osoby, czy kogoś ciągnąć. Wprowadzone zmiany to efekt popularności takich urządzeń na drogach, a co za tym idzie – wzrostem niebezpiecznych zdarzeń z ich udziałem.

Pierwsze co przychodzi mi na myśl to jest manewrowanie hulajnogą elektryczną na chodniku wśród pieszych. To jest według mnie takie największe zagrożenie. Często zdarzało się, że pieszy został potrącony, poprzez zbyt szybką jazdę lub po prostu jazdę w miejscu nieodpowiednim – mówi Kamil Trytek, użytkownik hulajnogi elektrycznej.

Teraz ustawa reguluje, czym jest miejsce nieodpowiednie. Na hulajnodze elektrycznej będzie można poruszać się jezdnią, ale tylko wtedy, gdy ruch pojazdów nie jest szybszy niż 30 km/h. Z kolei na chodniku kierowca hulajnogi będzie musiał ustąpić pierwszeństwa pieszym. Policja już zapowiada kontrole.

– Policjanci na pewno będą w wielu miejscach. Być może nawet to będą takie miejsca, w których do tej pory nie było ich tam widać. Natomiast przekaz musi być taki, że przepisy mają chronić. I regulacje i ograniczenia nie są po to, żeby sprawić komuś satysfakcję, tylko po to, żeby było bezpieczniej – mówi sierż. szt. Adam Jakubczyk, KWP w Katowicach.

To nie koniec zmian na polskich drogach, bo od czerwca w życie mają wejść kolejne przepisy, które będą zabraniały korzystania z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię, a także dające pieszym pierwszeństwo, gdy wchodzą na przejście.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

PRZECZYTAJCIE TO i dwa razy się zastanówcie, zanim wrzucicie zdjęcie dziecka do sieci!

Luzowanie obostrzeń? OK, ale zasad trzeba przestrzegać. Śląska Policja zapowiada częstsze kontrole

Zatopione ulice i posesje, boisko, które spłynęło z wodą. Śląsk liczy straty po ogromnych burzach [WIDEO]

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button