reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Nowy pomnik powstał w Mysłowicach

reklama

Nowy pomnik w Mysłowicach. Od dziś można go oglądać w Parku Promenada. Rzeźba jest dedykowana ofiarom Tymczasowego Więzienia i Obozu Pracy Rosengarten w Mysłowicach.

Rzeźba znajduje się niedaleko wejścia na mysłowicką promenadę – tuż obok symbolicznych murów z cegieł, które mieszkańcy mieli okazję zobaczyć już po rewitalizacji obiektu. Autorami są Jacek Kiciński i Jan Kuka.

– Tutaj upamiętniamy postacie formą prostopadłościanu z wyciętymi ażurami. Ale jest to swego rodzaju łuk triumfalny, bardzo czysty w formie, z takim lakonicznym przekazem wyrwania pustki, która pozostaje po naszych najbliższych – mówi Jacek Kiciński, autor pomnika.

Miejsce, w którym umieszczono pomnik i symboliczne mury nie jest przypadkowe. To tu w latach 1941- 1925 znajdowało się niemieckie więzienie policyjne Rosengarten, a później komunistyczny obóz pracy.

reklama

– Więzienie Rosengarten nazwane też przez więźniów „Przedsionkiem piekła” było miejscem strasznym dla ludzi. I ci, którzy przeżyli, a jest ich niewielu, to mają na całe życie z tego powodu urazy i lęki. Tu 20 tys. ludzi w okresie tymczasowego więzienia policyjnego niemieckiego przewinęło się w drodze do Auschwitz – mówi Adam Plackowski, artysta, dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice.

W ostatnich latach mysłowicka promenada przeszła spore zmiany. Jest miejscem wypoczynku mieszkańców, ale jak zapewniają władze Mysłowic – historię należy przypominać.

– Utworzyliśmy tutaj znakomite miejsce dla wszystkich mieszkańców, aby mogli tutaj wypoczywać. Ten teren przejął taką rolę rekreacyjno-turystyczno-wypoczynkową, ale nie zapominamy również o tym miejscu wyjątkowym, szczególnym z punktu widzenia historii, czyli obozie koncentracyjnym Rosengarten, który właśnie tutaj na terenie promenady miał swoje miejsce – mówi Mateusz Targoś, zastępca prezydenta Mysłowic.

Budowa pomnika kosztowała ponad 237 tys. zł i została dofinansowana ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej   w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Autor: PAweł Jędrusik

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button