RegionWiadomość dnia

Ocalić od zapomnienia. Grupa społeczników sprząta cmentarz żydowski w Mysłowicach [WIDEO]

Poświęcają swój wolny czas, żeby, jak sami mówią, „ocalić historyczne miejsce od zapomnienia”. Mowa o członkach Mysłowickiego Towarzystwa Historycznego, którzy dbają o cmentarz żydowski na Piasku. Dwa razy w roku organizują też zbiorowe sprzątanie nekropolii. W niedzielę zorganizowali jesienną edycję akcji.

 

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!


– Od 7 lat corocznie sprzątamy ten cmentarz, obecnie jest era covidu, także jest trochę mniej ludzi, ale przeważnie gdzieś ok. 20 – 25 ludzi przychodzi zawsze wiosną i jesienią. Jesienią dlatego, że jest okres przed listopadem a cmentarz jest otwarty zawsze w miesiącu listopadzie, 1 listopada dla zwiedzania, dla ludzi żeby wiedzieli, że historia nie tylko jest nie tylko zawarta w mieszkańcach innych wiar, ale także żydowskiej tutaj w Mysłowicach i z tego to się wzięło żeby nie zapomnieć o tym cmentarzu – powiedział Bogusław Polak z Mysłowickiego Towarzystwa Historycznego im. Jacoba Lustiga.

Ocalić od zapomnienia. Grupa społeczników sprząta cmentarz żydowski w Mysłowicach
Ocalić od zapomnienia. Grupa społeczników sprząta cmentarz żydowski w Mysłowicach

– My, członkowie jesteśmy można powiedzieć odpowiedzialni za porządek na tym cmentarzu. Jak widać ma swój urok, jest taki zaczarowany. Ktoś musi tutaj wysprzątać te konary drzew. Pozbierać, oczyścić no niestety z różnych śmieci i butelek. Owszem ludzie tu zaglądają. Dzisiaj też byli, ciekawi, ciekawi są tych nagrobków. One mają swoją historię, swoje coś, przemawiają do każdego po prostu. Niektórzy jeszcze nie widzieli takich macew. Zaglądają, są ciekawi po prostu co tutaj się dzieje. Brama jest otwarta i dzisiaj ma każdy tutaj wstęp wolnymówiła Renata Cichoń z Mysłowickiego Towarzystwa Historycznego im. Jacoba Lustiga.

 

autor: Łukasz Majewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Są NOWE OBOSTRZENIA w strefach żółtych i czerwonych! Zakaz wesel, szkoły zdalnie, 50% w autobusach!

Śląskie: Nowe powiaty i miasta w rozszerzonej CZERWONEJ STREFIE od 17 października!

Wojewoda śląski na kwarantannie. Jeden z pracowników biura ma koronawirus

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close