reklama
Kategorie

Ołów i kadm na powierzchni kubków! GIS wydał OSTRZEŻENIE

reklama

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał ze sprzedaży szklane kubki. Powodem jest wielokrotne przekroczenie dozwolonych norm dla ołowiu i kadmu.

 

 

Nie chcecie by Wasze dzieci zamieniły się w wirtualne zombie? Zobaczcie koniecznie najnowszy odcinek TOP 5 Silesia Flesz!

reklama

W produkcie „Hrnek sklenĕný 3 ks, 500ml” – w opakowaniu znajdują się trzy szklane kubki o półlitrowej pojemności z kalkomanią w kwiaty. W przebadanych w Czechach próbkach pobranych z obrzeża naczynia wykryto podwyższone poziomy ołowiu i kadmu. Normy były przekroczone odpowiednio 95-krotnie oraz 65-krotnie – poinformował w komunikacie GIS.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO
Szczegóły dotyczące produktu:

Opakowanie produktu zawiera trzy kubki szklane o objętości 500 ml z kalkomanią w kwiaty; w obszarze kodu kreskowego znajduje się oznaczenie: ITEM NO: 231 45 19 oraz poniżej kod: 8595249145190

Z informacji przekazanych przez władze czeskie wynika, że dane na opakowaniu produktu są fałszywe i postępowanie w celu ustalenia podmiotów odpowiedzialnych za wprowadzenie produktu do obrotu jest w toku” – napisał GIS.

Według Inspektoratu napisy na opakowaniu w językach czeskim, słowackim i polskim wskazują, że kubki miały trafić na rynki w Czechach, Słowacji i Polsce.

Ołów i kadam na powierzchni kubków! GIS wydał OSTRZEŻENIE
Ołów i kadam na powierzchni kubków! GIS wydał OSTRZEŻENIE

Nie należy używać kubków wskazanych w komunikacie do spożywania żywności. Osoby, które kupiły produkt, powinny przekazać informacje o miejscu zakupu do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lub Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lub do Głównego Inspektoratu Sanitarnego w formie elektronicznej.

„Informacje od konsumentów będą wykorzystane do ustalenia podmiotów odpowiedzialnych za wprowadzenie tego produktu do obrotu” – napisano.

Kadm jest pierwiastkiem niezwykle toksycznym, w zbyt dużych ilościach szkodzi m.in. nerkom, powoduje anemię, choroby kostne (osteoporozę), zaburzenia powonienia, białkomocz. Natomiast ołów to neurotoksyna, która akumuluje się w tkankach miękkich i kościach, uszkadza układ nerwowy i krew.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button