reklama
Kategorie

Opel w Gliwicach ma już nowego właściciela! Francuski koncern przejął 12 fabryk

reklama

Opel i Grupa PSA będą w przyszłości kontynuować współpracę z General Motors. Oprócz rozwijania napędów elektrycznych, firma Opel zamierza także produkować pojazdy dla należących do GM marek Buick i Holden – podała centrala Opla w komunikacie.

 

PSA, właściciel marek Peugeot, Citroën i DS, współpracuje z Oplem i Vauxhallem (siostrzaną brytyjską marką Opla) od 2012 r. Owocem tej kooperacji są m.in. cztery modele Opla. Pierwszy z nich – Opel Crossland X – jest dostępny u dealerów od końca czerwca. Opel Grandland X, reprezentujący wyższy segment samochodów sportowo-użytkowych, pojawi się na rynku jesienią. Premierę rynkową następcy lekkiego samochodu użytkowego Opla Combo zaplanowano na przyszły rok, a nowa generacja popularnego Opla Corsy zadebiutuje w 2019 r.

reklama

 

Francuski koncern motoryzacyjny PSA sfinalizował przejęcie Opla i Vauxhalla od General Motors za 1,3 mld euro. Tym samym powstał drugi co do wielkości, po Volkswagenie, producent samochodów w Europie.

 

Grupa PSA poinformowała, że przejęcie pozwoli zaoszczędzić 1,7 mld euro dzięki tzw. synergii w zakupach i w kosztach rozwoju. Opel liczy na 2-procentową marżę operacyjną do roku 2020, która ma się zwiększyć do 6 proc. przed rokiem 2026.

 

Jesteśmy dziś świadkami narodzin prawdziwego europejskiego czempiona (…). Pomożemy Oplowi i Vauxhallowi w odzyskaniu rentowności, starając się wspólnie stworzyć nowe wzorce dla branży. Wykorzystamy siłę obu kultowych marek i ogromny potencjał obecnej kadry. Opel pozostanie niemiecki, a Vauxhall – brytyjski. Obie marki doskonale uzupełniają nasze obecne portfolio francuskich marek Peugeot, Citroën i DS Automobiles – powiedział cytowany w komunikacie prezes PSA Carlos Tavares.

 

W omunikacie centrali Opla nie znalazły się informacje dotyczące przyszłości poszczególnych fabryk GM, w tym zakładów w Gliwicach i Tychach. Powtórzono natomiast zapewnienie z marca br., kiedy podpisywano umowę sprzedaż Opla na rzecz PSA, iż "wszystkie prawa pracowników do współdecydowania zostaną utrzymane".

 

Jesteśmy gotowi do podjęcia prac nad planem przy wsparciu PSA oraz oczywiście z udziałem naszych partnerów z rady zakładowej i związków zawodowych – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor generalny firmy Opel Michael Lohscheller.

 

Na utrzymaniu wszystkich obowiązujących w koncernie Opla porozumień społecznych – także lokalnych – zależy działającym w firmie związkom zawodowym. W skład Europejskiej Rady Zakładowej Opla wchodzą również przedstawiciele Solidarności z fabryki koncernu w Gliwicach.

 

Źródło: komunikat Opla

 

 

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button