reklama
Artykuł SponsorowanyZdrowie

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech – dla kogo jest ta praca?

reklama

Rosnące zapotrzebowanie na pracowników w branży opiekuńczej w Niemczech sprawia, że opiekunowie z Polski mogą liczyć na bardzo atrakcyjne warunki zatrudnienia. Jakie należy spełnić wymagania i co należy do obowiązków opiekuna? Zobacz, kto sprawdzi się w roli opiekuna osoby starszej.

 

Praca opiekunki – kogo poszukują Niemcy?

Bliscy osób starszych, najczęściej ich dzieci lub wnuki, szukając osoby, która zaopiekuje się ich krewnym zwracają uwagę na szereg kwalifikacji, umiejętności i cech charakteru. Wiele zależy tutaj od stanu zdrowia potencjalnego podopiecznego czy też stopnia jego samodzielności. Im bardziej zależna jest dana osoba starsza, im więcej pomocy potrzebuje, tym większy nacisk kładzie się na doświadczenie przyszłej opiekunki. Z kolei im wyższy stopień samodzielności, a praca opiekunki ma polegać w większym stopniu na prowadzeniu domu i dotrzymywaniu towarzystwa, tym ważniejsza jest znajomość języka niemieckiego oraz dopasowanie charakteru. Przyjrzyjmy się wymaganiom, które stawia się przyszłym opiekunkom w Niemczech:

  • Znajomość języka niemieckiego

Umiejętność posługiwania się językiem niemieckim jest jednym z najważniejszych czynników pomagających znaleźć pracę opiekunki w Niemczech. Im lepiej znamy niemiecki, tym więcej ofert pracy do wyboru i tym wyższe zarobki. Niemieccy klienci zwykle poszukują osób znających język w stopniu co najmniej komunikatywnym. Chodzi bowiem o to, aby przyszły opiekun potrafił nie tylko dogadać się z seniorem, ale także swobodnie porozumiewał się choćby z lekarzem, któremu nieraz trzeba udzielić informacji o stanie zdrowia podopiecznej lub podopiecznego. Z punktu widzenia bliskich osoby starszej niezwykle istotne jest także to, aby w ramach swojej pracy opiekunka pozostawała z nimi w kontakcie i potrafiła na bieżąco przekazywać im informacje o samopoczuciu seniora, stanie zdrowia lub jego potrzebach. To ostatnie na pewno łatwo zrozumieć, kto z nas nie chciałby potrafić porozumieć się z osobą wspierającą naszych rodziców w codziennym życiu? Wszystkie te powody sprawiają, że jeśli interesuje was praca opiekunki, Niemcy na pewno docenią starania zmierzające do opanowania ich ojczystego języka.

reklama

W tym kontekście warto także wspomnieć, że wśród pojawiających się w sieci ofert „praca opiekunki Niemcy” znaleźć można ogłoszenia deklarujące wyjazd bez znajomości języka niemieckiego. Są to jednak zwykle oferty pracy u podopiecznych o najcięższym stanie zdrowia, w tym u osób całkowicie zależnych, nie mających kontaktu ze światem zewnętrznym oraz pacjentów leżących. Co więcej, wynagrodzenie za taką pracę bez znajomości języka często nie jest proporcjonalne do zakresu obowiązków. Oczywiście ostateczna decyzja jechać czy nie, przyjmować taką ofertę czy nie, zależy zawsze od konkretnej osoby, ale przed jej podjęciem warto zastanowić się, czy naprawdę chcemy spędzić dłuższy czas w miejscu, w którym nie potrafimy dogadać się w najprostszej sprawie…

  • Doświadczenie w pracy opiekunki

Drugim niezwykle ważnym czynnikiem pozwalającym przebierać w ofertach pracy dla opiekunek w Niemczech jest doświadczenie oraz powiązane z nim konkretne umiejętności i kompetencje, w tym przede wszystkim w zakresie wykonywania czynności o charakterze pielęgnacyjnym. Konieczność posiadania doświadczenia oraz jego zakres jest oczywiście wprost proporcjonalnie powiązana z obowiązkami czekającymi na nas w miejscu pracy, czyli po prostu z zakresem samodzielności seniora. Co ważne, od pracującej w Niemczech opiekunki nie koniecznie wymaga się doświadczenia zdobytego wyłącznie na poprzednich zleceniach. Mile widziane są także osoby, które w przeszłości opiekowały się członkami własnej rodziny, choćby starszymi rodzicami czy dziadkami.

Co jeszcze jest ważne w pracy opiekunki w Niemczech?

Bez względu na wymagania językowe i doświadczenie, praca opiekunki to jednak przede wszystkim zajęcie dla osób posiadających określone cechy charakteru. Znajomość języka i umiejętność wykonania transferu nie wystarczy. Musimy bowiem zdać sobie sprawę z tego, że opiekunka w Niemczech – mieszkając przez dłuższy czas w domu podopiecznego – staje się dla niego niemal członkiem rodziny, a to powoduje, że w tym zawodzie szczególnie dobrze radzą sobie osoby:

  • Empatyczne, wrażliwe i wyrozumiałe – schorowane, czasem cierpiące, a innym razem po prostu osłabione osoby potrzebują wsparcia opiekuna, który zrozumie ich ograniczenia, z empatią odniesie się do potrzeb i wykaże się wrażliwością.
  • Elastyczne – czyli takie, które potrafią dostosować się do zwyczajów panujących w danym domu i do przyzwyczajeń, nawyków czy też po prostu charakteru każdego z podopiecznych. Trzeba bowiem pamiętać, że praca opiekunki w Niemczech, choć jest ona domownikiem, nie może polegać na wprowadzaniu własnych porządków.
  • Lubiące pomagać innym – a więc po prostu czerpiące satysfakcję ze swojej pracy, uśmiechu wdzięczności seniora oraz chętnie spędzające z nim czas.

 

źródło: artykuł partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button