reklama
Kategorie

OSTRZEŻENIA dla podróżujących: zagrożenie terrorystyczne w miastach Europy

reklama

W związku z zagrożeniem terrorystycznym, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Turcji i Tadżykistanu. 

Wielka Brytania

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca podróżującym do Zjednoczonego Królestwa zachowanie szczególnej ostrożności w związku z zagrożeniem terrorystycznym.

Władze Zjednoczonego Królestwa obniżyły poziom zagrożenia atakiem terrorystycznym z „krytycznego” (critical) do niższego „poważnego” (severe). Oznacza to, że istnieje realne zagrożenie kolejnymi atakami terrorystycznymi, ale nie jest już ono w tym momencie oceniane jako bezpośrednie.

Brytyjskie służby apelują o czujność i ostrożność w miejscach publicznych. Wojsko i uzbrojona policja mogą nadal ochraniać publiczne obiekty narażone na atak.

reklama
OGLĄDAJ SILESIA FLESZ:

Francja

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca podróżującym do Francji zachowanie szczególnej ostrożności w związku z zagrożeniem terrorystycznym.

1 listopada 2017 r. na terenie Republiki Francuskiej zniesiony został stan wyjątkowy, który obowiązywał od 2015 r. w związku z zamachami terrorystycznymi w Paryżu oraz w Nicei. Zdaniem władz miejscowych, prawdopodobieństwo zamachu pozostaje jednak wysokie, co odzwierciedla 2. (w 3-stopniowej skali) poziom alertu antyterrorystycznego.

Należy podkreślić, że zniesienie stanu wyjątkowego stało się możliwe w związku z wejściem w życie tzw. ustawy antyterrorystycznej, wprowadzającej do prawa powszechnego przepisy, których stosowanie było dopuszczalne dotychczas jedynie w ramach sytuacji nadzwyczajnych. Na francuskich przejściach granicznych nadal obowiązują wzmożone środki bezpieczeństwa. Osoby udające się do Francji drogą lądową muszą liczyć się z kontrolami na drogach prowadzących do Francji oraz na terytorium tego państwa, możliwe są kolejki pojazdów oczekujących na wjazd i wyjazd z Francji.

Utrzymuje się wzmocniona ochrona i kontrola miejsc publicznych (środki transportu, centra handlowe, muzea, miejsca zgromadzeń publicznych), władze porządkowe wzywają mieszkańców do zachowania szczególnej ostrożności i sygnalizowania funkcjonariuszom policji potencjalnych zagrożeń. Kontynuowana jest operacja wojskowa Sentinelle, która stanowi najbardziej widoczny na ulicach środek przypominający o podwyższonym ryzyku wystąpienia zdarzeń nadzwyczajnych. Mogą występować sporadyczne utrudnienia w transporcie publicznym.

Belgia

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca podróżującym do Belgii zachowanie szczególnej ostrożności w związku z zagrożeniem terrorystycznym.

22 stycznia 2018 r. władze belgijskie obniżyły poziom zagrożenia terrorystycznego na terenie całego kraju z 3 do 2 (w czterostopniowej skali). Obniżenie poziomu alertu oznacza, że według władz miejscowych zagrożenie zmniejszyło się, a atak stał się mniej prawdopodobny. Jednocześnie utrzymano 3 poziom zagrożenia dla niektórych wrażliwych miejsc, których lokalizacja nie jest jednak ujawniana przez belgijskie instytucje.

OGLĄDAJ SPOT SILESIA FLESZ:

Turcja

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże w regiony graniczące z Syrią i Irakiem: okręgi Hatay, Kilis, Diyarbakir, Batman, Şırnak oraz Hakkari – ze względu na utrzymujące się zagrożenie terroryzmem i prowadzone na tych terenach operacje wojskowe i policyjne.

MSZ odradza podróże, które nie są konieczne:

  • do okręgów Gaziantep, Şanliurfa, Mardin i przy granicy z Syrią;
  • do okręgów Van i Ağrı przy granicy z Iranem.

Na pozostałym terytorium Turcji, w tym w popularnych regionach turystycznych, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.

Turcja jest państwem zagrożonym terroryzmem – w przeszłości dochodziło do ataków także w Stambule i Ankarze. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach mogących być celem ataków (atrakcje turystyczne, kluby nocne, budynki użyteczności publicznej, miejsca zbiegowisk i demonstracji).

Na pograniczu z Syrią i Irakiem prowadzone są działania wojskowe. Ruch na drogach kontrolowany jest przez wojsko i żandarmerię – m.in. przeprowadzane są kontrole pasażerów w autobusach i samochodach. Mogą występować utrudnienia i ograniczenia w poruszaniu się po drogach. Cudzoziemcy przebywający w tamtym rejonie (np. w hotelach) muszą liczyć się z niezapowiedzianymi kontrolami policji i służb bezpieczeństwa.

18 lipca 2018 r. przestał obowiązywać trwający od 2016 r. stan wyjątkowy. Uprawnienia organów bezpieczeństwa pozostały jednak bardzo szerokie. Należy zawsze mieć przy sobie paszport oraz wizę. Zwracamy uwagę, że władze miejscowe monitorują aktywność dot. Turcji w Internecie, w tym w mediach społecznościowych. Wpisy uznane przez władze za szkodzące lub obraźliwe dla Turcji mogą stanowić podstawę do zatrzymania lub wydalenia z kraju.

Tadżykistan

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do rejonu Farkhor w obwodzie chaltońskim.

MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności na pograniczu tadżycko-afgańskim.

Na pozostałym terytorium Tadżykistanu MSZ zaleca zwykłą ostrożność.

Napięta sytuacja utrzymuje się na odcinku granicy tadżykistańsko-afgańskiej w rejonie Farkhor. W sierpniu 2018 r. doszło tam do wymiany ognia pomiędzy siłami tadżykistańskimi a talibami, w której zginęły dwie osoby.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Treść powyższego ostrzeżenia pozostaje aktualna do czasu publikacji nowego komunikatu.

Źródło: MSZ

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button