reklama
Artykuł SponsorowanyKrajKultura i rozrywka

„Oswajanie starości” w ramach projektu „Wodzirej” w Katowicach

reklama

W Katowicach podsumowano realizację programu „Oswajanie starości” w ramach projektu „Wodzirej”. Program realizowany był przez Fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”.

Przez kilka ostatnich tygodni katowiccy seniorzy starali się nauczyć jak  rekonstruować relacje międzyludzkie. A to może okazać się przydatne. Badania naukowe udowadniają, że Ci, którzy regularnie spotykają się z przyjaciółmi, żyją średnio o 15 lat dłużej niż samotnicy.  Szkoleniowcy z projektu „Wodzirej” uczyli również katowickich seniorów jak zadbać o kondycję swojego mózgu.

Projekt „Wodzirej”

 – Samotność jest zjawiskiem, które towarzyszy nam od  zawsze. Nie pojawiło się po pandemii. Ale nasilenie tego zjawiska jest teraz znacznie większe. Konieczność izolowania spowodowała, że osoby starsze zostały odłączone od  rodziny, od bliskich, sąsiadów i przyjaciół. To jest gigantyczny problem. Ta samotność stała się problemem międzypokoleniowym. Dlatego rozpoczęliśmy projekt „Wodzirej”. Chcemy bardzo, aby  te więzi społeczne, które zostały tak bardzo nadszarpnięte, odbudowywać. To jest projekt, który budzi nasze mózgi. Mamy fantastycznych wykładowców, którzy pokazują, jak można te nasze mózgi aktywizować. Następną częścią projektu  jest odbudowanie więzi w rodzinie, na naszej klatce schodowej, na naszym osiedlu, w naszym mieście, czy w gronie przyjaciół – musimy sobie przypomnieć, jak te relacje mają wyglądać – mówi Jolanta Kwaśniewska.

Pierwszy program pilotażowy „Wodzirej” zorganizowaliśmy dla Warszawy. Uczestniczyło w nim 18 przedstawicieli warszawskich dzielnic i z ogromną przyjemnością zobaczyliśmy,  jak ten projekt funkcjonuje. To jest takie sianie ziarna i to, co Państwo tu usłyszą, czego się nauczą, mają potem w swoich małych ojczyznach  przekazać. Z tej grupy –  pięć osób już prowadzi zajęcia u siebie, w swoich dzielnicach i mam nadzieję, że w Katowicach będzie podobniedodaje Jolanta Kwaśniewska.

reklama

Projekt „Wodzirej” w Katowicach

W Katowicach takich projektów mamy kilka. Jeden z nich to „Wodzirej”. Chcemy dzięki niemu wypromować i przygotować seniorów, którzy w swoim otoczeniu mogą być wodzirejami i którzy w swoich środowiskach senioralnych będą w stanie grupować i zachęcać do wyjścia z domu. Zależy nam, aby seniorzy byli taką pełnowartościowa grupą mieszkańców Katowic, aby byli aktywni, a nie skazani na wegetację. Wybraliśmy projekt Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej, bo zależało nam na czymś, co może mniejszymi pieniędzmi, ale przyniesie  lepszy efektmówi Jerzy Woźniak, wiceprezydent Katowic.

To jest przede wszystkim nowy sposób myślenie, który przekażę innym osobom. Mamy klub konwersacji języka niemieckiego. Tam są osoby starsze, które pracę zawodową już skończyły. Ale chętnie się udzielają i wydaje mi się, że zastosuję tego typu doświadczenie, które zdobyłam w trakcie szkolenia. Przede wszystkim liczy się myślenie pozytywne, aktywność ludzi starszych, którzy niekiedy są zamknięci i nie potrafią wyjść z tego swojego kręgu. Ale wystarczy im pokazać pewne rzeczy w sposób pozytywny  i wtedy chętnie uczestniczą w wielu zajęciachmówi pani Jolanta, jedna z katowickich seniorek.

Zobacz podsumowanie realizacji programu „Oswajanie starości” w ramach projektu „Wodzirej” w Katowicach:

 

 

autor: Monika Herman

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button