AlarmKrajRegionWiadomość dnia

PILNE!!! Są nowe obostrzenia dotyczące koronawirusa! Nakaz noszenia maseczek, kwarantanna dla wjeżdżających z Czech i Słowacji

Rząd zaostrza obostrzenia w związku z ochroną przed koronawirusem. Będzie obowiązkowa kwarantanna dla wracających z Czech i Słowacji, wchodzi w życie obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, a nie tylko samych przyłbic, szalików czy chust. Wraca także regionalizacja obostrzeń związanych z koronawirusem.

 

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Wraca także znana z ubiegłego roku regionalizacja obostrzeń. Najostrzejsze rygory będą w regionach, w których jest największy przyrost nowych zakażeń koronawirusem. Dlatego od soboty na Warmii i Mazurach mają zostać zamknięte szkoły i hotele. Ponownie zamknięte mają zostać także teatry, kina, baseny oraz infrastruktura sportowa.

Nowe restrykcje mają obowiązywać od soboty 27 lutego. W województwie warmińsko-mazurskim nauka w klasach 1-3 wraca od soboty, tak samo zamknięte ponownie będą kina, teatry, galerie czy muzea.

Warmińsko-mazurskie, czy województwo pomorskie – to najbardziej dotknięte wzrostem przypadków koronawirusa regiony w Polsce – podał minister Niedzielski. Warmińsko -mazurskie to dwukrotnie przekroczony wskaźnik nowych zakażeń, wynosi już 45 nowych zakażeń w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców.

Nowe, zaostrzone obostrzenia, związane z ochroną przed COVID-19 to efekt galopujących statystyk nowych przypadków koronawirusa. Dzisiaj – w środę, 24 lutego – było ich ponad 12 tysięcy. To najwięcej od 7 stycznia. Cały czas obserwowana jest także sytuacja w Czechach i na Słowacji. Dlatego wprowadzona zostaje obowiązkowa kwarantanna dla wjeżdżających do Polski z tych właśnie krajów.

Wraca kwarantanna dla osób powracających z Czech i Słowacji. Z kwarantanny zwalnia jedynie negatywny wynik badania na obecność koronawirusa wykonany w przeciągu ostatnich 48 godzin.

Przyłbice już nie wystarczają. Jak poinformował minister zdrowia – obowiązkowe są wszędzie maseczki. Przyłbice czy szaliki lub chusty także – ale dodatkowo, a nie tylko jako jedyny środek zapobiegawczy przeciwko zarażaniu się koronawirusem.

-Przed nami czas rozwoju pandemii, czas trzeciej fali koronawirusa. Wskazania od analityków mówią, że szczyt trzeciej fali koronawirusa może w Polsce mieć miejsce na średnim poziomie 10-12 tysięcy przypadków dziennie – mówił na konferencji prasowej minister zdrowia, Andrzej Niedzielski.

-Mamy tutaj do czynienia z bardzo dynamiczną zmianą – mówił na konferencji prasowej poświęconej nowym obostrzeniom szef resortu zdrowia. Andrzej Niedzielski. Przyrost nowych zakażeń widać nie tylko po liczbie samych przypadków, ale także badań – ich liczba jest na poziomie średniej 45 tysięcy na dobę. Także zajętość łóżek respiratorowych a także usług medycznych rośnie z każdym dniem. -Trzecia fala koronawirusa rozpędza się bardzo dynamicznie. Pojawiają się kolejne mutacje SarsCov 2. Mamy na razie dominującą mutację brytyjską, ale także inen mutacje, w tym południowoafrykańskie – mówi minister zdrowia, Andrzej Niedzielski.

Ostatnie badania wskazują na dwukrotny wzrost udziału mutacji brytyjskiej koronawirusa – w przeciągu ostatnich dni udział tego szczepu koronawirusa wzrósł z 5 do około 10 procent w badanych próbkach.

 

 

autor: Wojciech Żegolewski
źródło: Ministerstwo Zdrowia

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

W katastrofie helikoptera pod Pszczyną zginął znany śląski biznesmen [WIDEO]

Słynny podróżnik, Aleksander Doba nie żyje. Zmarł po zdobyciu Kilimandżaro

Wycinka w Parku Śląskim. Ponad 90 drzew idzie pod topór [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close