Kultura i rozrywka

Pinsy – niewielkie wpinki podkreślające wartości kulturalne

Przypinki, które powszechnie nazywane są pinsami lub wpinkami, to zminiaturyzowana ozdoba, która może mieć postać logo firmowego, symbolu narodowego, herbu czy godła. Wykorzystywane są one w polityce, biznesie, wśród przedstawicieli subkultur, ale i mogą one również podkreślać wartości kulturalne. Pinsy mają więc wiele różnych zastosowań. Sprawdźmy, w jaki sposób stały się elementem kultury jako takiej.

 

Pinsy historyczne

Polska ma bogatą historię, pełną wielu ważnych bitew, wojen i wydarzeń, które przyniosły chwałę naszemu narodowi. Warto pielęgnować wiedzę na temat przeszłości wśród młodych pokoleń. Co roku odbywają się różnego rodzaju obchody, np. bitwy pod Grunwaldem, obrony Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego czy też założenia Wolnego Miasta Gdańsk. Wszystkie te podniosłe chwile mogą być upamiętnione za pomocą wpinek. Pinsy na zamówienie z datą wydarzenia i niewielkim symbolem potrafią oddziaływać na wyobraźnię młodych odbiorców. Noszone dumnie w klapie kurtki czy marynarki pozwalają na podkreślenie postawy patriotycznej.

Historyczne przypinki są pożądane przez kolekcjonerów i mogą nieść za sobą dużą wartość, zwłaszcza jeśli zostały wyprodukowane w małym – limitowanym nakładzie. Pinsy polityczne, z wizerunkami postaci historycznych czy też z godłem i flagą narodową są elementem naszej polskiej kultury i patriotyzmu zarazem.

Pinsy z miejsc turystycznych

Odwiedzane przez podróżników atrakcje mają walory kulturalne i rozrywkowe. Mowa tu o różnego rodzaju muzeach, miejscach zabytkowych, jak pałace czy zamki, ale również o przekształconych w obiekty dla odwiedzających kopalniach czy zakładach przemysłowych. Jedną z pamiątek z takich miejsc mogą być przypinki metalowe. Przypinka z wizerunkiem danego obiektu będzie przypominać turyście o wizycie i przywoływać wspomnienia. Dzięki takim przypinkom metalowym turyści z różnych stron świata mogą utrwalić w pamięci najważniejsze wartości kulturowe i zabytkowe miejsca, do których przyjeżdżają.

Pinsy dla przedstawicieli subkultur

Czy kultura to tylko poezja, malarstwo, rzeźba, muzyka klasyczna oraz zabytki? Nic podobnego. Kształtują ją ludzie i w zależności od epoki, może się ona przejawiać w inny sposób – także subkultury są jej częścią. Dla wielbicieli muzyki punk, heavy metal czy innych nurtów muzycznych  pinsy mogą stanowić element identyfikacji z pewnymi wartościami i normami, które są dla nich ważne. Wpinki można przyczepić do czapki, portfela, plecaka czy ubrań. Ważne hasła, przewodnie slogany czy symbole są elementami, które umieszcza się właśnie na takich produktach.

 

źródło: artykuł partnera
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również

Close
×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close