RegionŚwiatWiadomość dnia

Podróże z Krisem: Wells. Średniowieczne miasto z najstarszą zamieszkałą ulicą w Europie!

Kontynuujemy naszą niezwykłą podróż przez Anglię. Podróże z Krisem wiodą nas mniej znanymi szlakami od tych, które oferują przewodniki. Ale o wiele bardziej ciekawymi! Widzieliście, że w Wells, gdzie właśnie dotarł Krzysztof Wilczewski znajduje się najstarsza zamieszkała ulica w Europie?

Wypad do Wells to będzie jedna z tych sielankowych wycieczek, pełna malowniczych wzgórz z kolorowymi wioskami mijanymi po drodze, zielonymi polami i stadami pasących się na nich owiec i krów . Sama miejscowość jest nie mniej sielankowa i w niczym nie przypomina typowego miasta. A z racji stojącej tu średniowiecznej katedry posiada status city i szczyci się być jednym z najmniejszych miast w Wielkiej Brytanii.

Już zbliżając się do Wells zobaczymy niezwykle dzieło gotyckiej architektury, imponującą katedrę – Wells Cathedral. Nie da się jej nie zauważyć. Potężne średniowieczne mury wraz z dominującymi nad nimi wieżami już z oddali robią wrażenie. Wejście do katedry jest darmowe a otwarta jest codziennie w godzinach 07:00 – 18:00.

 

Ale to nie jedyny skarb Wells. Tuż obok, na tyłach katedry, jest brama, za którą znajdziecie unikatowy klejnot – jedną z najsłynniejszych ulic Anglii – Vicar’s Close. Ulica szczyci się statusem najstarszej nieprzerwanie zamieszkałej ulicy w Europie a pochodzi z okresu średniowiecza.

W po drugiej stroni katedry znajduje się otoczony fosą Pałac Biskupi (Bishop’s Palace), który można zwiedzić za opłatą £8.05. Jeśli nie interesuje nas jednak zwiedzanie, warto przejść się wzdłuż fosy i murów pałacu, gdyż cała ta kompozycja wraz z przylegającym parkiem jest… bajkowa.

Dojazd z Bristolu:

Autobus 376 (kierunek Street), wysiadamy na przystanku HSBC Bank lub Wells bus station.

Czas dojazdu: około 1h.

Cena: £6.60 za bilet całodniowy

Sposób korzystania z transportu miejskiego opisałem TUTAJ 

Na kolejne dni mogę Wam zaproponować inne niezwykłe miejsca w zasięgu biletu jednodniowego:

Bristolmetropolia, pływające muzeum i wiszący most

Bath wraz z łaźniami rzymskimi

Cheddar serowa wioska, kanibale i wrota do skalistego wąwozu

Weston – pokazy lotnicze i muzeum helikopterów

Glastonbury i jego pogańskie tajemnice

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close