RegionWiadomość dnia

Premier Mateusz Morawiecki: „Zasłużyli na chwałę” – kilka słów o 102. rocznicy

Premier Mateusz Morawiecki jak wielu innych polityków odniósł się dziś do narodowego święta jakim jest 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że Polska była odbudowywana przez wielu ludzi, niezależnie od poglądów w myśl zasady „tu i teraz”.

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Walka o granice państwa trwała co najmniej trzy lata, przez cztery lata budowano podwaliny ustrojowe, odbudowa gospodarki i dostosowanie jej do nowych realiów trwało przez cały okres międzywojenny. Pomimo różnic światopoglądowych, wszyscy Polacy w jednym byli zgodni, że Polska musi powstać – tu i teraz.  – czytamy w krótkim wpisie na profilu premiera Mateusza Morawieckiego w portalu społecznościowym Facebook. Premier odniósł się do wydarzeń, które miały miejskie między 1918 a 1922 r., gdzie nie tylko walczono o nowe granice RP m.in. z armią bolszewicką czy o Śląsk z Niemcami, lecz również do samej kreacji ówczesnej Polski, która nie była łatwa ze względu na mnogość partii i chętnych przywództwa. Jednak Polska wtedy powstała i zaczęła się prężnie rozwijać de facto od zera, o czym świadczył czy to rozwój gospodarczy i przemysłowy naszego regionu, czy np. sama budowa portu w Gdyni. Polski stał się też Lwów, który był ostoją kultury międzywojennej RP. – Zasłużyli na chwałę, stali się wzorem dla następnych pokoleń, które zdawały egzamin podczas II wojny światowej, a po jej zakończeniu, w walce z systemem komunistycznym. – napisał dalej Morawiecki. XX w. był dla naszego kraju bardzo ciężki. Odzyskana w 1918 r. wolność nie trwała długo, bo najpierw została przerwana wybuchem II wojny światowej. Później Polskę kontrolowała komunistyczna władzą, której koniec wielu historyków datuje na 4 czerwca 1989 r., czyli wyniki pierwszych wolnych wyborów.

źródło: Mateusz Morawiecki Facebook 

red: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Jest szczepionka na koronawirusa. Jeszcze w tym roku firma ma wyprodukować 50 milionów dawek [WIDEO]

Katowice: Szpital w Murckach przygotowuje ponad 130 łóżek dla zakażonych koronawirusem

Jest nowy zakaz lotów! Rząd wprowadził zakaz lądowania samolotów z 10 krajów

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close