reklama
Kategorie

Premier Morawiecki odwiedził kopalnię Guido w Zabrzu. Wspominano wydarzenia sprzed 40 lat

reklama

Spędzili kilkanaście dni po ziemią w spartańskich warunkach, bo chcieli wolnej Polski. Mowa o górnikach z kopalni Piast w Bieruniu, którzy po wprowadzeniu stanu wojennego podjęli 14-dniowy strajk.

Główne nawodnienie to Grand Hotel, a nasz warsztat to Riviera. Do każdego z nas są telefony. Dzwonią koledzy, sąsiedzi, znajomi i najbliższa rodzina. Poglądy są różne. Jedni namawiają na wyjazd inni popierają i zapewniają, że dopóki strajkujemy będą nam pomagać jak mogą. 

O poświęceniu górników po ogłoszeniu stanu wojennego ma przypominać nowa wystawa w Kopalni Guido, którą uroczyście otworzył premier Morawiecki.

 – Wyobraźmy sobie Drodzy Państwo, w zamkniętych wąskich korytarzach, tysiąc kilkuset górników, którzy przełamują swoje obawy, przełamują swoje słabości, nieprawdopodobne sceny, męstwo determinacja, wola walki. – mówi Mateusz Morawiecki, premier RP.


ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

reklama

W początkowej fazie strajku na dole znajdowało się prawie 2 tys. górników. Spali na taśmociągach, i myli się w prowizorycznych łaźniach stworzonych z wagonów na węgiel. Ich bliscy przynosili im jedzenie, które sygnaliści spuszczali windami na poziom 650. Warunki były straszne, a każdy następny dzień był coraz trudniejszy.

– W momencie kiedy dowiedzieliśmy się, że trzeba to powiedzieć, górnicy z kopalni Wujek zostali rozstrzelani, pojawił się zwykły ludzki strach, ale on nie przejawił się paniką, ten strach przełożył się na jeszcze większą determinację, jak dziś pamiętam każdy chwycił co miał w ręce, będziemy się absolutnie bronić. – mówi Kazimierz Graca, górnik , który strajkował w KWK Piast.

Drugim najtrudniejszym momentem strajku były święta Bożego Narodzenia, które górnicy zwykle spędzali z rodzinami. Na dole zbudowali prowizoryczny krzyż i choinkę z resztek kabli. Strajkujących odwiedzili księża.

– Życzenie, które powtarzają, które padało z wielu ust tych górników to była taka ostatnia wigilia, ostatnia w ich życiu, taka jak ją wtedy przeżywali. – mówi Przewodnik Kopalni Guido.

Po zapewnieniu przez władze gwarancji bezpieczeństwa ponad tysiąc górników opuściło kopalnię 28 grudnia.

Autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wraca nauka zdalna w domu! Zamykają dyskoteki! Będą obowiązkowe szczepienia! Rząd wprowadza NOWE OBOSTRZENIA!

Idę do śpiulkolotu, także naura. Są wyniki głosowania na Młodzieżowe Słowo Roku 2021

Czy choinka może być nielegalna? Okazuje się, że może i to bardzo!

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button