KrajRegionWiadomość dnia

Premier Morawiecki zapowiedział odtworzenie linii kolejowej Tarnowskie Góry-Zawiercie

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformowali w sobotę o szczegółach odtworzenia zamkniętej wiele lat temu linii kolejowej nr 182 z Tarnowskich Gór do Zawiercia.

 

 

Legalne zioło w Tychach i Straż Miejska w centrach handlowych!
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

Koszty inwestycji szacuje się wstępnie na 800 milionów złotych i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w połowie października ma zostać wyłoniony wykonawca. Pierwsi pasażerowie przywróconym połączeniem powinni podróżować wiosną 2023 r.

Na trasie ma być 9 przystanków, a linia ma ułatwić części mieszkańców województwa dojazd do lotniska w Pyrzowicach.

– Jestem przekonany, że jest to projekt cywilizacyjny, wielki projekt rozwojowy (przebłysk) A to dlatego, że ekologiczna kolej to czystsze powietrze, zdrowsi obywatele, bezpieczniejsza jazda i większy komfort życia dla wszystkich Polaków – podkreślał Mateusz Morawiecki, premier RP.

To nie koniec inwestycji, które mają otworzyć nowe możliwości komunikacyjne dla mieszkańców Tarnowskich Gór i województwa śląskiego. W fazie planowania jest trasa S11, która ma połączyć z Kaliszem. Inwestycja drogowa, lecz w opinii przedstawicieli rządu to wszystko się łączy. Padło sformułowanie, że w pociągach jest podział na pierwszą i drugą klasę, lecz rząd zmierza do tego, by tego podziału nie było już w samej polskiej komunikacji.  Polska ma być dostępna dla wszystkich.

Zanim premier przyjechał do Tarnowskich Gór, odwiedził 13. Śląski Batalion Obrony Terytorialnej w Katowicach, dziękując żołnierzom za służbę w trakcie pandemii koronawirusa. Na spotkaniu z premierem byli przedstawiciele batalionu, którzy biorą udział w poborze wymazów od mieszkańców Śląska, górników i ich rodzin.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Nowe ogniska koronawirusa! Na kwarantannie 30 nauczycieli!

Ranny policjant w Bytomiu! Dostał butelką [ZDJĘCIA]

Koronawirus: Śląskie bez ani jednej czerwonej strefy. Nowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close