Kategorie

Prognoza pogody: intensywne opady śniegu i OSTRZEŻENIA hydrologiczne

Po wczorajszych opadach śniegu, wysokość pokrywy śnieżnej obecnie wynosi: 125 cm na Śnieżce, 165 cm na Kasprowym Wierchu, 50 cm w Zakopanem. Dzisiaj będzie już spokojniej.

 

 

Prędzej wytypowalibyśmy szóstkę w totka, niż przewidzieli to, co stało się w 2018 roku! Zobaczcie nasz subiektywny przegląd newsów

TOP 5 SILESIA FLESZ: PODSUMOWANIE 2018 ROKU

Polska nadal pozostaje pomiędzy niżem znad Białorusi a wyżem nad Wielką Brytanią, jednak różnica ciśnienia pomiędzy tymi układami barycznymi stopniowo się zmniejsza, co przekłada się na obniżanie się prędkości i porywów wiatru.

W pierwszej połowie dnia wiatr w całym kraju będzie jeszcze umiarkowany, na północy okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, a na Warmii do 70 km/h. Nad samym morzem początkowo wiatr będzie bardzo silny, o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach na wybrzeżu wschodnim do 70 km/h, a w rejonie Zatoki Gdańskiej do 85 km/h, północno-zachodni i północny. Wieczorem i w nocy prędkość wiatru będzie się zmniejszać.

W dzień będzie przeważało zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresowymi rozpogodzeniami, zwłaszcza w centrum kraju. Miejscami wystąpią przelotne opady śniegu, natężenie opadów na ogół będzie słabe, jedynie w górach i na Podhalu umiarkowane.

W Sudetach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 8 cm, w Karpatach do 10 cm. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od ‑3°C na wschodzie do 1°C na zachodzie i 2°C na zachodnim wybrzeżu. W rejonach podgórskich chłodniej, od -5°C do ‑3°C. Wiatr wysoko w górach nadal będzie bardzo silny, w Karpatach w porywach do 90 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Intensywne opady śniegu mogą wystąpić dzisiaj, 4 stycznia, w województwach opolskim i dolnośląskim.

Sytuacja hydrologiczna

Wiatr z kierunków północnych stopniowo słabnie, dlatego sytuacja hydrologiczna na Wybrzeżu, Pomorzu oraz Żuławach Wiślanych powoli stabilizuje się. Stan wody w dorzeczach rzek Przymorza układa się w strefie wody średniej i wysokiej. Stan wysoki zanotowano na Parsęcie, Łebie, Nogacie, Gubrze i Węgorapie oraz lokalnie na Pasłęce. O godzinie 10:00 stan alarmowy wciąż był przekroczony na 8 stacjach wodowskazowych na rzekach Przymorza, maksymalnie o 36 cm na stacji wodowskazowej Tujsk na Szkarpawie.

Stan ostrzegawczy przekroczony był na: 3 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, 4 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry, 3 stacjach wodowskazowych rzek Przymorza i 3 stacjach wodowskazowych morskich.

Prognoza hydrologiczna

Na samym Wybrzeżu Morza Bałtyckiego w czwartek oraz piątek prognozowane są spadki stanów wody w strefie wody wysokiej, lokalnie początkowo mogą być jeszcze przekroczone stany ostrzegawcze (stacja Władysławowo i Gdańsk-Port Północny).

Na Żuławach i na Zalewie Wiślanym prognozuje się również spadki stanów wody jednak wciąż powyżej utrzymujących się stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Na Zalewie Szczecińskim oraz w ujściowym odcinku Odry prognozowane są spadki stanów wody w strefie stanów wysokich i ostrzegawczych oraz lokalnie alarmowych (stacja Trzebież, Wolin i Szczecin).

W ujściowym odcinku Wisły spodziewane są spadki stanów wody w strefie wody wysokiej.

Na rzekach Przymorza uchodzących do Bałtyku, Zatoki Gdańskiej oraz do Zalewu Wiślanego prognozowane są stopniowe spadki stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.

W sobotę (05.01.2019) od godzin porannych prognozowane są ponownie większe prędkości wiatru z kierunków północnych. Konsekwencją tego będą  wzrosty poziomu Bałtyku oraz wzrosty stanów wody w rzekach uchodzących do Morza Bałtyckiego, Zatoki Gdańskiej, Zalewu Szczecińskiego i Zalewu Wiślanego. Tym razem siła wiatru będzie mniejsza a wzrosty prognozowane są w strefie wody wysokiej przy lokalnie przekroczonych stanach ostrzegawczych. Sytuacja ta będzie się utrzymywać do wieczornych godzin dnia 06.01.2019.

Ze względu na stopniową stabilizację oraz tendencję spadkową na rzekach w północnej Polsce oraz na Wybrzeżu IMGW-PIB nie przedłużało ważności ostrzeżeń hydrologicznych. W sobotę mogą zostać wydane nowe ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia (wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych) dla Wybrzeża, Zalewu Szczecińskiego i Wiślanego oraz dla Żuław.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button