reklama
Kategorie

Program usuwania azbestu w powiecie bielskim. Mieszkańcy mogą starać się o dofinansowanie

Buczkowice są liderem w usuwaniu wyrobów zawierających azbest w powiecie bielskim. Są jednak jedną z tych gmin, która ma takich materiałów na swoim terenie najwięcej. Takie dane przynosi aktualizacja dokumentu pod nazwą „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest dla powiatu bielskiego”. Został on przyjęty na styczniowej sesji rady powiatu.

 

TOP 5 Silesia Flesz radzi, jak stracić fortunę i jak zrobić oborę w Obornikach?
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Obecnie w powiecie bielskim znajduje się ponad 11 tysięcy ton azbestu. Likwidacja niebezpiecznego dla środowiska i zdrowia materiału idzie naszym gminom całkiem dobrze. Zgodnie z Wojewódzkim Programem Usuwania Azbestu do końca 2018 r. z terenu powiatu powinno zniknąć 34 proc. wyrobów azbestowych, a zlikwidowano już prawie połowę! Termin ostateczny dla całego kraju to 2032 r.

reklama

Najczęściej azbest znajdujemy dzisiaj na budynkach gospodarczych. „Wynika to z tego, że mieszkańcy w pierwszej kolejności wymieniają dachy i elewacje w swoim domu. O budynkach gospodarczych myślą w drugiej kolejności i takie właśnie głównie pozostały na terenie powiatu”- mówi Agnieszka Chylak, autorka opracowania.

Mieszkaniec zainteresowany usunięciem azbestu (wraz z demontażem lub bez) powinien zgłosić się do swojego urzędu gminy i zapytać, kiedy jest nabór wniosków o dofinansowanie, jakie są jego zasady, ile pieniędzy może otrzymać itd. W każdym samorządzie odbywa się to na innych zasadach.

W prawie wszystkich gminach przeprowadzono inwentaryzację wyrobów azbestowych w terenie. Ich wyniki powinny być zgodne ze stanem faktycznym. Tylko gmina Czechowice- Dziedzice oparła się w tej kwestii na danych z ankiet. Najwięcej takich materiałów znaleziono na terenie gmin: Wilkowice, Buczkowice oraz Porąbka, najmniej w gminach: Jaworze i Kozy. Mowa tutaj o budynkach prywatnych oraz obiektach należących do innych podmiotów, w tym przedsiębiorstw.

Do końca 2018 r. na usuwanie wyrobów azbestowych wydano w powiecie bielskim 1,6 mln zł, większość to środki własne samorządów, natomiast cztery gminy: Bestwina, Buczkowice, Jaworze i Porąbka korzystały ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Duda na 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz: Fałszowanie historii i wykorzystywanie Auschwitz to bezczeszczenie pamięci ofiar! [WIDEO]

Dwóch nastolatków strzelało do księży! Są już w rękach policji [FOTO]

Szok! 19-latka zabiła swojego ojczyma. Tragedia w Bobrownikach

 

źr. inf.prasowa

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button