reklama
Wiadomość dnia

Rewitalizacja Bytomia od nowa? Miasto zmienia listę miejsc do odnowienia [WIDEO]

Niektóre miejsca już przechodzą metamorfozę, w innych nie dzieje się jeszcze nic i może się niewiele się wydarzyć. Bytom zamierza zaktualizować Gminny Program Rewitalizacji, czyli podstawowy dokument wyznaczający kierunki i ścieżki rozwoju, w tym to jak i gdzie wydawać pieniądze unijne.

 

 

Strajk nauczycieli: MATURA w tym roku ZAGROŻONA? TOP 5 Silesia Flesz


– Po pierwsze zmieniła się rzeczywistość przez te kilka lat od stworzenia GPR-u. Na przykład ubyło bezrobotnych i nie ma beneficjentów, w związku z czym nie można spełnić wskaźników w poszczególnych projektach, ale też widać dzisiaj że te projekty były źle przygotowane i niedoszacowane. Przez to nie wychodzą przetargi i to jest kolejny powód do tego, żeby listę projektów uzupełniających do GPR-u dołożyć – wyjaśnia Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

reklama

Miasto chce dołożyć projekty alternatywne w miejsce tych, których zrealizować się nie da. Problem dotyczy między innymi Bobrka. Jak podkreślają władze miasta – trudno lokować nowe mieszkania w miejscu, które zmaga się z problemem nielegalnie zwożonych odpadów. Miasto zleciło monitoring programu rewitalizacji, w którym można przeczytać m.in., że większą uwagę należy skoncentrować na działaniach w śródmieściu, bo to ono powinno być wizytówką miasta.

Niektóre miejsca już przechodzą metamorfozę, w innych nie dzieje się jeszcze nic i może się niewiele się wydarzyć. Bytom zamierza zaktualizować Gminny Program Rewitalizacji
Niektóre miejsca już przechodzą metamorfozę, w innych nie dzieje się jeszcze nic i może się niewiele się wydarzyć. Bytom zamierza zaktualizować Gminny Program Rewitalizacji

Izabela Domogała, była kierownik Biura Rewitalizacji i Funduszy Europejskich przypomina, że dokument zakładał przeprowadzenie w 2019 roku takiego monitoringu i dodaje.

-Martwię się tylko o to, że jeszcze nie ogłoszono oficjalnie aktualizacji bytomskiego GPR-u dlatego, że czas ucieka i jakiekolwiek zmiany w tym programie, jakiekolwiek nowe projekty jeżeli miasto będzie chciało wprowadzić czy zmienić delikatnie kierunek tej działalności to będzie to musiało się dziać bardzo szybko. W naszej ocenie Urzędu Marszałkowskiego tak naprawdę zaktualizowany GPR powinien się pojawić do końca tego roku tak, żeby spokojnie zidentyfikować nowe projekty, wprowadzić je jeszcze w tą perspektywę – mówi Izabela Domogała, Członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Bytomscy radni aktualizacją GPR-u mają się zająć na sesji pod koniec maja. Przyjęcie przez nich odpowiedniej uchwały będzie stanowiło zielone światło dla zgłoszenia dodatkowych projektów rewitalizacyjnych.

autor: Sandra Hajduk

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button