Remonty DrógSilesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Policja na torach w Sosnowcu. Co to za akcja?

Coraz większy ruch na drogach. Warto trochę zwolnić, a czasem nawet zatrzymać się na chwilę. Przede wszystkim przed przejazdami kolejowymi. Policja na torach w Sosnowcu przypominała kierowcom, jak jeździć bezpiecznie przez przejazdy.

Policja na torach w Sosnowcu przy Chemicznej. – Głównym grzechem kierujących jest brawura, lekkomyślność, lekceważenie przepisów. Najczęstszym, który rejestrujemy, jest omijanie półrogatek, lekceważenie czerwonego światła, objeżdżanie zamykających się rogatek. W tym roku do 20 grudnia zarejestrowaliśmy pięć takich zdarzeń. Natomiast w ich wyniku śmierć poniosły trzy osoby, jedna została ranna. W skali całego kraju to jest 149 tego typu wypadków, w których niestety 30 osób poniosło śmierć, a 20 zostało ciężko rannych – mówi insp. Dariusz Duda, Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Katowicach.

Policja na torach w Sosnowcu

I o tym przypominali 21 grudnia przedstawiciele PKP PLK kierowcom przejeżdżającym przez jeden z najbardziej ruchliwych przejazdów kolejowych w Sosnowcu przy ul. Chemicznej.  W ciągu kilkunastu minut prowadzonej na miejscu profilaktycznej akcji w ramach kampanii „Bezpieczny przejazd” ukarano mandatem jednego kierowcę. Ten zlekceważył czerwone światło.

Droga hamowania pociągu może wynosić nawet 1300 metrów. To jest równoznaczne z trzynastoma długościami boiska piłkarskiego. Siła, z jaką lokomotywa uderza w samochód, może być porównywalna z siłą, z jaką samochód przejeżdża przez aluminiową puszkę. Łatwo sobie wyobrazić, co dzieje się z puszką po najechaniu na nią przez samochód. Dlatego szczególnie dzisiaj, przed świętami, chcemy zaapelować do kierowców, rowerzystów i pieszych o czujne, ostrożne i bezpieczne przekraczanie torów – mówi Katarzyna Głowacka, biuro prasowe PKP PLK S.A.

Żółte naklejki na rogatce

Przy tej okazji warto przypomnieć zmotoryzowanym uczestnikom ruchu o żółtej naklejce. Takie znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. W momencie, kiedy kierowcy zdarzy się sytuacja, w której samochód zostanie unieruchomiony na torach, powinien niezwłocznie go opuścić. A także możliwie najszybciej zadzwonić pod numer alarmowy podając ważne informacje zamieszczone na naklejce.

Znajduje się na niej unikalny numer danego przejazdu, który umożliwia poprzez kontakt z numerem 112 poinformowanie o zdarzeniu na tym przejeździe. Przez podanie tego numeru operator numeru 112 jest w stanie poinformować służby kolejowe, aby zareagowały w taki sposób, że albo ograniczą ruch pociągów albo go wstrzymają. W zależności od tego, do jakiego zagrożenia na tych przejazdach dochodzi – mówi Sławomir Ciepielak, naczelnik Zakładu Linii Kolejowych w Sosnowcu, PKP PLK S.A.

Tylko w tym roku, do końca listopada włącznie, odnotowano 7400 zgłoszeń z wykorzystaniem żółtej naklejki, z których dzięki 500 udało się ograniczyć ruch pociągów, a 200 interwencji całkowicie wstrzymały ruch na przejazdach. Co pozwoliło uratować życie ludzkie. Aby ograniczyć ryzyko stworzenia niebezpiecznych sytuacji za kierownicą, warto podczas świątecznych podróży skorzystać z komunikacji miejskiej. W tych dniach kursowanie linii ulegnie zmianie.

W Wigilię 24 grudnia będą obowiązywać rozkłady jazdy oznaczone jako „Wigilia”, są to rozkłady jazdy przypominające sobotnie wersje rozkładów jazdy. Przy czym popołudniu i wieczorem ograniczana jest liczba kursów. 25 i 26 grudnia, a także 1 stycznia będą obowiązywać niedzielne rozkłady jazdy – mówi Michał Wawrzaszek, Zarząd Transportu Metropolitalnego w Katowicach.

Z kolei w Sylwestra 31 grudnia, podobnie jak w Wigilię, z ograniczoną liczbą kursów popołudniu i wieczorem obowiązywać będą sobotnie rozkłady jazdy, oznaczone jako „Sylwester”.

 

Autor Fatima Orlińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button