RegionWiadomość dnia

Ruda Śląska na finansowanych kolanach? Miasto nie ma z czego zapłacić składek ZUS!

Kolejne niepokojące wieści z Rudy Śląskiej. Brak pieniędzy w miejskiej kasie spowodował, że miasto zawnioskowało do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o prolongatę płatności.

 

TOP 5 Silesia Flesz bije kolejne rekordy z WOŚP i pyta kto i po co bije kota?!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-W drugiej połowie roku zmieniły się reguły gry. Mam tutaj na myśli zmianę ustaw podatkowych i wynagrodzeń dla nauczycieli. To spowodowało zdecydowanie wyższe koszty funkcjonowania samorządu i byliśmy zmuszeni przesuwać te środki, stąd zabrakło nam pieniędzy na zapłacenie składek ZUS-wskich i stąd nasza prośba do ZUS o przesunięcie terminu płatności tych składek. Z tego co wiemy z tej możliwości skorzystały również inne samorządy – mówi Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Władze Rudy Śląskiej tłumaczą, że chodzi o należności w wysokości około 3,5 mln złotych, a sprawa dotyczy pięciu jednostek miejskich – oprócz urzędu są to MOPS, MOSiR, jeden żłobek i jedna szkoła. Chodzi o składki za październik, listopad i grudzień. Polityczna opozycja przypomina jednak, że to nie pierwsze symptomy tego, że kasa miasta świeci pustkami – i za przykład podaje brak dotacji do działalności klubów sportowych.

 

-Miasto miało informacje, że zmniejszy się na samym początku wpływ z podatku PIT już w połowie zeszłego roku. Pani prezydent mogła podjąć działania żeby zabezpieczyć finansowe publiczne na ten trudniejszy okres końca roku i tego nie zrobiła. To świadczy o tym, że pani prezydent nie potrafi zarządzać miastem i finansami publicznymi – mówi Mariusz Pakuza, przewodniczący Komisji Budżetu i Przedsiębiorczości RM Ruda Śląska, radny.

Radni zapowiadają, że będą się bacznie przyglądać sytuacji finansowej miasta. Jeśli ZUS zgodzi się na prolongatę płatności, wówczas nie dolicza żadnych dodatkowych opłat za zaległości.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Dąbrowa Górnicza: Ojciec kilkanaście razy dźgał nożem 6-letnią córkę! Są NOWE FAKTY. Zobaczcie WIDEO

Kamienica w Katowicach wali się przez budowę hotelu? Mieszkańcy są przerażeni! [WIDEO]

Nałożył pierścień na penisa. Strażacy musieli przyjechać ze szlifierką do szpitala!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close