Kategorie

Rusza remont Teatru Nowego w Zabrzu. Będzie więcej miejsc na widowni

Teatr Nowy to kolejna siedziba instytucji kultury w Zabrzu, która przejedzie gruntowny remont.  Dzięki tej inwestycji poprawią się nie tylko warunki pracy aktorów, ale także komfort odwiedzających teatr widzów.

 

 

Na bogato! TOP 5 Silesia Flesz wozi Kajetan Kajetanowicz!


Rozpoczęcie inwestycji nastąpi do siedmiu dni od podpisania umowy, a zakończenie zadania planowane jest w terminie do 31 grudnia 2020 r. Inwestycja finansowana jest głównie ze środków unijnych pozyskanych przez miasto.

Teatr Nowy to kolejna siedziba instytucji kultury w naszym mieście, która przechodzi gruntowny remont – stwierdza prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Dzięki tej inwestycji poprawią się nie tylko warunki pracy aktorów, ale także komfort odwiedzających nasz teatr widzów. Warto przy okazji podkreślić, że Zabrze jest jednym z trzech miast na Śląsku, które posiadają nie tylko teatr, ale również filharmonię.

Powiązane artykuły

Na realizację projektu pn.: ,,Rozbudowa, nadbudowa, przebudowa i remont budynku Teatru Nowego w Zabrzu wraz z infrastrukturą techniczną i elementami zagospodarowania terenu” miasto Zabrze pozyskało unijne dofinansowanie w wysokości ponad 5 mln 332 tys. zł.

Dotychczasowa siedziba Teatru poddana zostanie gruntownej przemianie – projekt przewiduje m.in. dobudowę trzykondygnacyjnej bryły, Małej Sceny z widownią na 80 osób czy też udostępnienie widzom balkonu widowni. Głównym celem projektu jest zwiększenie dostępu do oferty kulturalnej Teatru Nowego w Zabrzu poprzez udostępnienie dotychczas wyłączonych z użytkowania pomieszczeń, zwiększenie liczby miejsc na widowni o 37 sztuk, a także prace służące powstaniu Małej Sceny, z kameralną widownią na 80 osób przeznaczoną do małych form teatralnych.

Projekt swoim zakresem obejmuję rozbudowę istniejącego budynku Teatru Nowego poprzez dobudowanie trzykondygnacyjnej bryły, jak również remont i przebudowę istniejącego budynku.

W nowopowstałej trzykondygnacyjnej części budynku zaprojektowano m.in.:

• klatkę schodową łączącą parter z piętrem. Klatka schodowa będzie posiadała bezpośrednie wyjście na zewnątrz i stanowi nie tylko komunikację pionową dla nowoprojektowanej części budynku, ale także wyjście ewakuacyjne z balkonu widowni,
• warsztat podręczny na kondygnacji podziemnej, niezbędny w procesie przygotowywania dekoracji scenicznych,
• garderoby dla aktorów – oddzielne garderoby dla aktorek na parterze i garderoby dla aktorów na piętrze wraz z odpowiednimi węzłami sanitarnymi,
• fryzjernię zlokalizowaną przy klatce schodowej, w bliskim sąsiedztwie poczekalni aktorów, • pomieszczenia socjalne na parterze, przeznaczone dla fryzjerek i stylistek pracujących przy obsłudze przedstawień.

Nowoprojektowana część budynku będzie posiadała funkcjonalne połączenie z przeznaczoną do przebudowy kieszenią sceniczną. Zaplanowano nadbudowę attyki na kieszeni scenicznej tak, aby wysokości projektowanej i istniejącej bryły były takie same i stanowiły estetyczną całość. Planuje się także remont elewacji kieszeni scenicznej wraz z przebudową otworów okiennych i drzwiowych. Nowoprojektowana dobudowa oraz istniejąca bryła kieszeni scenicznej będą utrzymane w jednolitym charakterze, nawiązującym kolorystyką do reszty budynku.

W ramach prac w istniejącym budynku przewidziano przebudowę i remont wybranych pomieszczeń. Obejmą one:

• kieszeń sceniczną, w obrębie której przewiduje się wydzielenie dodatkowych pomieszczeń zintegrowanych z nową częścią budynku, a także przebudowę otworowania i remont elewacji wraz z wymiana stolarki, a także termoizolację stropodachu,
• pomieszczenia w piwnicy, w tym: pomieszczenia techniczne, magazynowe, pomocnicze, a także pom. obsługi, socjalne i sanitarne,
• balkon widowni, obecnie wyłączony z użytkowania ze względów ewakuacyjnych, przewiduje się wykonanie wymaganego wyjścia ewakuacyjnego do nowoprojektowanej klatki schodowej., a także dostosowanie wysokości istniejącej balustrady do aktualnie obowiązujących przepisów oraz przebudowę podestu tworzącego widownię tak, aby możliwe było odpowiednie ustawienie 37 foteli dla widzów,
• poddasze nieużytkowe nad salą Bismarcka, w obrębie którego zachodzi konieczność częściowej przebudowy istniejącej więźby dachowej, na styku z projektowaną rozbudową.

Zakres prac realizowanych w ramach projektu podzielić można na następujące kategorie: roboty budowlane i konserwatorskie, roboty instalacyjne oraz zagospodarowanie terenu. W roku 2018 r. Teatr przygotował 6 premier i po raz pierwszy w swoich dziejach zagrał ponad 300 przedstawień dla łącznie ok. 55 tys. widzów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button