Kategorie

Rycerze kontra rak piersi. Sportowcy przygotowują wyjątkowy kalendarz [Zdjęcia, wideo]

12 odważnych mężczyzn postanowiło zmierzyć się z jednym z najgroźniejszych wrogów kobiet naszych czasów – z zaawansowanym rakiem piersi. W scenerii XIV-wiecznego Zamku w Ogrodzieńcu, sportowcy z całej Polski wzięli udział w sesji do wyjątkowego kalendarza kampanii BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

Dochód z jego sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie kobiet z zaawansowanym rakiem piersi i ich najbliższych.

Sesja_BF_BackStage 7 DR 5000. Diana i Rafał Kras. Materiały prasowe Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

Blady świt, wschodzące słońce, ruiny zamku i… rycerze w obiektywach dwojga fotografów. Choć w XXI wieku trudno o szlachetnego i odważnego rycerza, Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej udało się znaleźć ich aż 12. Sportowcy z całej Polski na jeden dzień porzucili sprzęt treningowy, kierując się szlachetnością i siłą wewnętrzną – tak niezbędnymi do stawienia czoła chorobie bliskiej osoby. Zaawansowany rak piersi wzbudza lęk i poczucie osamotnienia. Wsparcie bliskich pomaga uporać się z negatywnymi emocjami i uzbraja w nadzieję oraz siłę do zmagania z chorobą.

Crossfitowcy, którzy wystąpili w kampanii BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa – swoją nieustępliwością, wielomiesięcznym przygotowaniem i dietą, sportowcy pokazują innym mężczyznom, że kobiety można, wręcz trzeba wspierać nie tylko w codziennym życiu, ale przede wszystkim w chorobie. 

Powiązane artykuły

– Zawsze byłem przekonany, że uczestniczę w życiu bliskich mi kobiet na 100 proc. i że jestem dla nich oparciem, kiedy tego potrzebują. Jednak dopiero po zaangażowaniu się w projekt udało mi się odpowiedzieć sobie na bardzo ważne
dla mnie pytanie: jakim partnerem powinienem być dla swojej kobiety i na czym powinna polegać moja rola, jak mogę w pełni o nią zadbać?
– mówi Jakub Popławski, inicjator charytatywnego kalendarza „Power of Community”.
To nie siła i wielkość mięśni decydują o męskości, lecz czujność i odpowiedzialność za zdrowie kobiety. Przypominanie jej o regularnych badaniach i konieczności dbania o zdrowie, a przede wszystkim – bliskość i wsparcie, które możemy jej okazać w trudnych chwilach. 

Statystyki są nieubłagane – rak piersi każdego dnia atakuje w Polsce średnio 50 kobiet, rocznie ponad 18 tysięcy.
Aż u 30 proc. chorych zdiagnozowanych we wczesnym stadium, nowotwór rozwinie się do postaci zaawansowanej. 

Sesja_BF_BackStage 7 DR 5000. Diana i Rafał Kras. Materiały prasowe Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

Pacjentki chore na zaawansowanego raka piersi zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z systemem. Często pozostawione same sobie stają się „niewidzialne”. Mimo postępu medycyny, pogłębia się dysproporcja w dostępie do innowacyjnych terapii. Pacjentki w Polsce nie mogą korzystać z najnowocześniejszych metod leczenia, które dostępne są dla ich koleżanek w krajach Europy Zachodniej. Kobiety chore na zaawansowanego raka piersi mówią wprost: nie chcemy i nie możemy być dłużej niewidzialne – mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

Stały postęp w leczeniu zaawansowanego nowotworu piersi coraz częściej pozwala pacjentkom żyć z rakiem piersi jak z chorobą przewlekłą. Leczenie w stadium zaawansowanym koncentruje się na wydłużeniu życia oraz ograniczeniu dolegliwości bólowych. Osobisty dramat chorych pogłębia wykluczenie z życia społecznego. Z dostępnych badań wynika, że blisko 47 proc. Polek ze zdiagnozowanym rakiem piersi i ich opiekunów czuje się negatywnie postrzegana przez społeczeństwo. Dane te podkreślają konieczność i pilną potrzebę zwiększenia wsparcia dla kobiet
z zaawansowanym rakiem piersi. 

Sesja_BF_BackStage 7 DR 5000. Diana i Rafał Kras. Materiały prasowe Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

Dlatego wspólnym głosem – podopiecznych Fundacji, ekspertów, psychoonkologów oraz sportowców i ambasadorów kampanii – konsekwentnie powtarzamy: kluczową rolę może odegrać partner pacjentki, będąc przy niej na każdym etapie choroby. Cały proces leczenia jest trudny zarówno dla niej, jak również dla jej rodziny. Wykazując się dużym zrozumieniem, które pokaże kobiecie, że jesteśmy z nią, wspieramy ją swoim ramieniem i możemy pomóc zawsze, kiedy tylko tego potrzebuje – podkreśla Adrianna Sobol, psychoonkolog, członek zarządu Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

Efekty tegorocznej sesji fotograficznej wykonanej przez rodzeństwo – Dianę i Rafała Krasa poznamy już wkrótce – w drugiej połowie września br. wraz z premierą kalendarza „Power of Community 2019”. 

– Mamy nadzieję, że kolejny raz uda nam się zaskoczyć wszystkich zarówno pomysłem, jak i samą realizacją. Naszym celem jest, aby każdy mężczyzna w Polsce zainteresował się zdrowiem bliskiej kobiety. Wierzymy że to zasadniczo wpłynie na wykrywalność nowotworu. To naprawdę niewiele kosztuje, aby raz na jakiś czas przypomnieć jej
o profilaktyce raka piersi. Aby o tym nie zapomnieć, możemy datę badania wpisać w kalendarz. Jak sama nazwa naszej kampanii wskazuje – kobiecy biust to zdecydowanie także nasza sprawa –
dodaje Jakub Popławski.

Kampania BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa powstała z inicjatywy Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej,
jej partnerem jest Novartis Oncology. Celem kampanii jest zachęcenie do systematycznych badań i edukacja na temat choroby, jaką jest zaawansowany rak piersi.

III edycję kampanii swoim patronatem honorowym objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Partnerem specjalnym kampanii jest Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Maria Zawała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button