reklama
Kategorie

Seniorze, ukończyłeś 75 rok życia? Będziesz miał dostęp do większej ilości bezpłatnych leków

reklama

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę dodatkowych darmowych leków w ramach programu 75 plus. Lekarz rodzinny będzie miał także możliwość skierowania na badania, które dotychczas mógł wypisać jedynie specjalista. 

 

 

Warunki 

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać darmowe leki? Po pierwsze oczywiście należy mieć ukończony 75 rok życia. Następnym wymogiem jest recepta z oznaczeniem „s” w specjalnym polu – kod uprawnień dodatkowych, dany lek musi znajdować się na liście leków refundowanych. Co ważne leki są refundowane tylko dla pacjentów z określonymi schorzeniami. 

reklama

Gdzie szukać listy z bezpłatnymi lekami? 

Refundowanie leki możemy znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia i w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia. Lista obejmuje aż 2081 pozycji, zawierających 177 substancji czynnych, w 83 grupach limitowych. Od 1 stycznia lista została poszerzona o 77 nowych pozycji. Teraz lista znowu się poszerzy. Wsród nich leki m.in. na leczenie astmy, chorób płuc (POChP), oraz leki na leczenie pierwotnej hipercholesterolemii i mieszanej hiperlipidemii. 

Ważne 

Jeżeli receptę będzie przygotowywał lekarz specjalista wymagany będzie profil w IKP – Internetowym Koncie Pacjenta, aby mógł zweryfikować lekarstwa przepisane przez innych lekarzy. 

Na liście styczniowej nie pojawiły się żadne nowe substancje czynne, natomiast z refundacji zostały wycofane następujące leki: 

1. Acidum tranexamicum
2. Atenololum
3. Cilazaprilum +Hydrochlorothiazidum
4. Dalteparinum natricum
5. Eprosartanum
6. Imidaprilum

Statystyki 

W ubiegłym roku z refundacji skorzystało aż 2,5 mln seniorów. W aptekach zostało zrealizowanych 39,5 mln recept na darmowe leki. Na projekt 75 plus przewidziano w budżecie 953,1 mln zł. 

Na co najczęściej chorują seniorzy?

Seniorzy najczęściej chorują na takie choroby jak cukrzyca, miażdżyca, osteoporoza, nadciśnienie tętnicze, chorobę Alzheimera, choroby zwyrodnieniowe oraz nietrzymanie moczu. 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button