Artykuł PartnerskiArtykuł Sponsorowany

Sklep internetowy – jak zacząć?

Chcesz rozpocząć sprzedaż internetową? Planujesz otworzyć zupełnie nowy sklep lub przenieść do sieci działalność już istniejącej placówki stacjonarnej? Zastanawiasz się, od czego zacząć? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który pomoże Ci postawić pierwsze kroki w e-commerce.

 

Wybór nazwy i domeny sklepu internetowego

Na samym początku, zanim przejdziesz do kwestii technicznych, znajdź odpowiednią dla siebie nazwę oraz zarejestruj domenę. Zadbaj przy tym, by była łatwa do zapamiętania. Pamiętaj też, by po roku nie odkładać na ostatnią chwilę jej przedłużenia – ewentualne przeoczenie krytycznego momentu może przynieść sporo problemów, gdy nieopłacona domena zostanie wyłączona.

Wybór silnika sklepu

„Silnik”, czy też skrypt, to mechanizm, na którym bazuje strona – w tym przypadku sklep internetowy. Jego przemyślany wybór jest o tyle istotny, że przekłada się na późniejsze możliwości rozwoju, ale też na to, jakie wrażenia mają klienci odwiedzający Twój sklep internetowy. Cena to tylko jeden z istotnych czynników. Równie ważne są i takie cechy, jak możliwość integrowania z zewnętrznymi systemami, dostępne wsparcie w razie problemów technicznych, czy przyjazność dla działań związanych z pozycjonowaniem.

Pierwszy dylemat zaczyna się od wyboru pomiędzy dwoma kategoriami platform sklepowych – tych w modelu SaaS oraz tych instalowanych na własnym serwerze. Te pierwsze są wygodne w tym sensie, że nie trzeba się przejmować kwestiami programistycznymi i aktualizacjami, ponieważ zajmuje się tym dostawca usługi.

To może kusić, ale niestety ma to i drugą, gorszą stronę, a mianowicie fakt, iż jesteśmy uzależnieni od ograniczeń narzuconych przez dostawcę usługi. Koniec końców rozwiązanie to sprawdza się w przypadku mniejszych sklepów, ale im większe są Twoje aspiracje biznesowe, tym bardziej warto rozważyć rozwiązanie „pudełkowe” na własnym serwerze.

Ciekawym wyborem może być tu PrestaShop, jeden ze skryptów instalowalnych, który ma nie tylko bardzo duże możliwości dodawania kolejnych funkcji, ale też ogromną społeczność – co przekłada się na perspektywy rozwoju w przyszłości. Jeśli postawisz na właśnie to rozwiązanie i będzie potrzebny programista PrestaShop – jego też znajdziesz bez problemu.

Zauważ – wybierając rozwiązanie instalowane u siebie, zyskujesz też możliwość tworzenia unikalnych funkcjonalności oraz integrowania sklepu z platformami sprzedażowymi lub oprogramowaniem, którego dany SaaS może nie wspierać. Oczywiście, czasem wymaga to modyfikacji w skrypcie lub stworzenia nowej wtyczki, ale elastyczność działania jest po prostu większa.

Wybór hostingu

W przypadku rozwiązań samodzielnie instalowanych należy też znaleźć odpowiedni hosting. W tej kwestii dobrze jest zachować równowagę pomiędzy ceną a jakością. Nie trzeba się od razu rzucać na najdroższe serwery, ale tych najtańszych też unikaj, ponieważ często budżetowość tego rozwiązania wynika z niższego wsparcia, czy – co gorsza – mniej dokładnego dbania o kopie bezpieczeństwa.

Dobór szaty graficznej

To kolejny element, o który warto zadbać. Dobrze przygotowany wygląd sklepu zachęca do zakupów. Źle – wręcz przeciwnie, odstrasza. Innymi słowy, szata graficzna przekłada się na wiarygodność, ale też rozpoznawalność. Zadbaj o nią, jeśli chcesz, aby klienci po trafieniu do Twojego sklepu nie cofali się z powrotem do wyszukiwarki.

Przygotowanie polityki prywatności oraz regulaminu sklepu

O tym elemencie łatwo zapomnieć, a przecież jest on niezwykle istotny ze względów prawnych. Dopilnuj, aby Twój sklep posiadał odpowiedni regulamin i politykę prywatności. Skonsultuj je z prawnikiem, aby uniknąć ewentualnych problemów i kar.

Integracja z szybkimi płatnościami

To rzecz niezbędna. Niewiele osób decyduje się na płatności za pomocą przelewów tradycyjnych – ludzie po prostu potrzebują szybkich płatności. Co więcej, coraz częściej niezbędny jest wybór pomiędzy szybkimi przelewami, a BLIK-iem. Dopilnuj, aby w Twoim sklepie działały odpowiednie mechanizmy!

Umowa z firmą kurierską lub brokerem kurierskim

O tym także warto pamiętać. Bez umowy przesyłki są po prostu droższe – a przecież dla klientów koszt dostawy też się liczy. Zawsze przy tym warto zweryfikować propozycję umów od brokerów, ponieważ niejednokrotnie można sporo oszczędzić.

Nie zapomnij też, że podobnie jak w przypadku płatności, również i tu konsumenci cenią sobie wybór. Daj im taką możliwość, pozwalając na zamówienia kurierem, pocztą lub do paczkomatów. Nie zapomnij też o zweryfikowaniu, czy integracje sklepu z systemami dostaw działają prawidłowo!

Wszystko przetestuj

Na koniec przetestuj, czy wszystko działa prawidłowo. W końcu to, ile kosztuje sklep internetowy, to nie tylko sam proces jego budowania i późniejszego rozwoju, lecz również skutki usuwania ewentualnych problemów. Zdecydowanie lepiej im po prostu zapobiegać i dbać o dostępność wsparcia technicznego na wypadek, gdyby takowe było potrzebne.

Ale wracając do testów… Jeśli wszystko działa – świetnie! Możesz zaczynać sprzedaż!

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button