KrajRegion

Śląsk wspomina Wojciecha Korfantego. Komisarza i dyktatora – przywódcę powstań śląskich

20 kwietnia to dla mieszkańców Górnego Śląska ważna data. 148. lat temu urodził się Wojciech Korfanty komisarz i dyktator – przywódca powstań śląskich.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

– Wojciech Korfanty to przede wszystkim wielki Polak, wielki Ślązak, wielki Europejczyk. Myślę, że te trzy słowa definiują jego podejście do pracy na rzecz Polski, na rzecz Śląska, na rzecz Europy. Myślę, że możemy się od niego dużo uczyć tego, jak pracować skutecznie. No życiorys skomplikowany, trudny, wielowątkowy. Ale był przywiązany do Śląska, walczył o polskość i myślę, że dzisiaj pomimo tej pandemii, pamiętamy – mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Przy grobie Wojciecha Korfantego w przededniu 100 rocznicy Wybuchu III Powstania Śląskiego złożono dziś kwiaty.

– Ja czuję wielką dumę z tego, że po tylu latach Wojciech Korfanty, jak powiedział IgnacyPaderewski w telegramie kondolencyjnym, który przesłał na ręce wdowy Wojciecha Korfantego, że Wojciech Korfanty znajdzie na kartach historii w przyszłości należne mu stanowisko. I tak się potoczyło – mówi Bronisław Korfanty, wnuk stryjeczny Wojciecha Korfantego.

Przy okazji obchodów 148. rocznicy urodzin Korfantego, oficjalnie otwarto wystawę „Powstania śląskie 1919–1921”. Wystawę można oglądać na Placu Kwiatowym w Katowicach do 5-go lipca.

– Wystawa została skonstruowana w sposób chronologiczny, składa się z piętnastu plansz. Każda plansza opowiada o jednym konkretnym aspekcie tej historii, ale one razem tworzą taką narracyjną opowieść o najważniejszych wydarzeniach, które się działy na Górnym Śląsku w latach 1918-1922 – informuje Aleksandra Korol-Chudy, IPN Katowice – autorka wystawy.

W tym roku przypada 100 rocznica wybuchu ostatniego z trzech powstań, które zdecydowało o przynależności części górnego śląska do Polski. Główne uroczystości państwowe zaplanowano na 2 maja na Górze Świętej Anny oraz 5 lipca w Katowicach. Rocznica ma jednak obfitować w wiele różnych wydarzeń. Wśród nich jest bieg im. Wojciecha Korfantego. W tym roku ta sportowa impreza odbędzie się zgodnie z tradycją, jednak z powodu pandemicznej sytuacji, w innej niż dotąd formule.

– Podjęliśmy taką decyzję o przeprowadzeniu tegorocznej edycji biegu w formie wirtualnej. Tradycyjnie do przebiegnięcia jest 10 kilometrów, jednak nie będzie klasycznego startu, klasycznej mety, jednej daty ani ściśle wyznaczonej trasy. Każdy z uczestników biegu, będzie mógł wytyczyć sobie tą trasę w dowolnym miejscu i pokonać te 10 kilometrów w okresie od 20 kwietnia do 3 maja – mówi Damian Kniewski, MOSiR Katowice.

Zgłoszenia do udziału w biegu można dokonać poprzez stronę www.biegkorfantego.katowice.pl, a wirtualna forma biegu wymaga od uczestnika posiadania urządzenia, które pozwoli zarejestrować przebieg pokonanej trasy.

Autor: Fatima Orlińska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Mężczyzna zastrzelony przez policję w Rudzie Śląskiej. Jak do tego doszło? [NOWE FAKTY]

Śląskie: Pierwszy Punkt Szczepień Powszechnych już działa. Takich jak w Bielsku będzie 16

W Żywcu rzucali kamieniami w jubilera, w Buczkowicach wdarli się do sklepu. Włamywaczy nagrał monitoring [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close