KrajRegionWiadomość dnia

Śląskie: Galerie handlowe opustoszeją? Najemców przez epidemię nie stać na czynsze!

Pandemia koronawirusa doprowadziła do największego od 30 lat kryzysu gospodarczego w Polsce. Mimo wprowadzonej przez rząd tarczy antykryzysowej, sytuacja polskich przedsiębiorców jest naprawdę bardzo trudna. Najtrudniej mają ci, którzy oprócz bieżących kosztów, do zapłacenia mają również zaległe czynsze np. w wynajmowanych lokalach w galeriach handlowych.

 

 

Smog w sądzie! A w śląskich restauracjach pustki! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!


-Na dzień dzisiejszy zastanawiamy się ile damy rady to wszystko uciągnąć, jeżeli nie dogadamy się z wynajmującymi to będziemy mieć tragedię i będziemy musieli myśleć o zamknięciu stoisk – mówi nam jeden z najemców.

Poseł Przemysław Koperski z Bielska-Białej interweniował w sprawie najemców u ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Chodziło o regulacje prawną, dotyczącą zapłaty czynszów z okresu, gdy według jego rozporządzenia, galerie handlowe musiały zawiesić czasowo swoją działalność. Poseł otrzymał odpowiedź mocno kontrowersyjną.

 

–Uprzejmie informuję, że poruszone w tym zapytaniu kwestie leżą poza zakresem właściwości Ministra Zdrowia – czytamy w odpowiedzi ministra zdrowia.

Sęk w tym, że pandemia wywołuje naturalne zmiany w umowach cywilno-prawnych, lecz póki co nikt nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności interpretacji tych zmian dla właściwych podmiotów.

-Wielu prawników uraza, że pomimo tego, że nie ma wprowadzonego stanu klęski żywiołowej, to jednak ta sytuacja epidemii, może być uznana za taką sytuację nadzwyczajną – podkreśla poseł Przemysław Koperski.

Przeczytajcie także:

Śląskie: Galerie handlowe zbankrutują przez epidemię koronawirusa?

Po drugiej stronie barykady znajdują się właściciele galerii handlowych, którzy również mają do utrzymania swoje interesy. Jednak -według ich deklaracji – są skłonni do dialogu.

-Pamiętajmy, że centrum handlowe i jego najemcy to jeden organizm, a nie strony pozostające ze sobą w konflikcie. Preferujemy i z powodzeniem wdrażamy podejście oparte na partnerstwie – mówi Joanna Bagińska, dyrektor Galerii Katowickiej.

Jak przewidują eksperci z zakresu ekonomii, Polskę oraz wiele innych krajów Europy czekają masowe bankructwa małych i średnich przedsiębiorstw w związku z pandemią koronawirusa.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Rafał Trzaskowski zdąży zebrać podpisy? [WIDEO]

Matura 2020: Jak będzie pisany egzamin dojrzałości w pandemii koronawirusa? [WIDEO]

Śląskie: Chcecie ominąć korki? Pomoże Wam policja. Odpalono specjalną mapę [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close