Artykuł Sponsorowany

Sprzątanie auta – jakie sprzęty i gadżety są potrzebne?

Dbanie o samochód to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i przyjemność z prowadzenia pojazdu, który zasługuje na naszą uwagę i opiekę. Jeżeli nie wykonujesz czynności pielęgnacyjnych w swoim pojeździe regularnie, przeczytaj artykuł, w którym dowiesz się, dlaczego warto to robić.

 

Dlaczego warto sprzątać auto regularnie?

Sprzątanie samochodu zewnątrz, jak i wewnątrz jest bardzo ważne. Skrupulatne dbanie o pojazd ma korzyści nie tylko estetyczne, ale też funkcjonalne. Są to między innymi:

  • Utrzymanie atrakcyjnego wyglądu — czysty samochód, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, prezentuje się znacznie bardziej atrakcyjnie w porównaniu z brudnym. Regularne mycie samochodu pozwala nam lepiej zatroszczyć się o jego lakier i tapicerkę, które podczas użytkowania narażone są na różnorodne zanieczyszczenia, takie jak kurz czy pył.
  • Wartość pojazdu — samochód utrzymany w dobrym stanie wizualnym ma większą wartość na rynku wtórnym. Jeśli zadbamy o jego czystość, możemy oczekiwać wyższej ceny w przypadku ewentualnej sprzedaży.
  • Zwiększone bezpieczeństwo — czyste szyby, lusterka i reflektory zapewniają kierowcy lepszą widoczność podczas jazdy, tym samym gwarantując bezpieczeństwo jemu oraz innym uczestnikom ruchu ulicznego.
  • Zdrowie i higiena — brud oraz kurz wewnątrz pojazdu mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie pasażerów. Regularne odkurzanie dywaników, czyszczenie tapicerki oraz konserwacja klimatyzacji przyczyniają się do zachowania zdrowego środowiska wewnątrz pojazdu.

Od czego zacząć sprzątanie auta?

Aby skutecznie sprzątać auto i jego konkretne obszary, warto postępować według poniższego planu. Ułatwi on przejście krok po kroku przez prawidłowe mycie samochodu — wewnątrz i zewnątrz.

  1. Przygotowanie materiałów, czyli ściereczek, gąbek, płynów do czyszczenia, ręczników, a także odkurzacza i worków na śmieci.
  2. Usuwanie śmieci i zbędnych przedmiotów, na przykład fotelików, toreb zakupowych. Na tym etapie warto także wyjąć dywaniki, którymi będziemy zajmować się na późniejszym etapie.
  3. Odkurzanie, czyli oczyszczanie auta z paprochów, piachu, kurzu i innych zanieczyszczeń. Podczas odkurzania powinno się uwzględnić podłogę, tapicerki, bagażnik oraz wszystkie szczeliny — nawet te trudno dostępne. Nie zapomnij o bagażniku.
  4. Czyszczenie powierzchni wewnętrznych, czyli deski rozdzielczej, konsoli środkowej, plastików na drzwiach i uchwytów.
  5. Czyszczenie tapicerki powinno odbywać się według zaleceń producenta, aby nie uszkodzić materiału. Przed przystąpieniem do tej czynności, upewnij się, że środek czyszczący nie powoduje uszkodzeń na fotelach.
  6. Mycie szyb, czyli ostatni etap, który wykonujemy w środku auta. Należy bardzo dokładnie oczyścić szyby, aby nie było na nich smug ani zacieków.
  7. Następnym krokiem jest odkurzanie dywaników, które zaleca się wykonywać na zewnątrz. W przypadku większych zabrudzeń warto zastosować specjalne środki czyszczące do tego typu elementów.
  8. Czyszczenie karoserii, felg oraz opon to ostatnie etapy sprzątania samochodu. Wszystkie zewnętrzne elementy należy umyć przeznaczonymi do tego środkami, a następnie dokładnie spłukać.

Cały proces może wydawać się długi i skomplikowany, żeby jednak się nie zniechęcać zbyt szybko, warto ustalić sobie harmonogram sprzątania i trzymać się wyznaczonych terminów. Można także udać się na profesjonalne sprzątanie samochodu Warszawa, które na pewno zaoszczędzi nam sporo czasu i sił.

Powiązane artykuły

Akcesoria do mycia auta, które warto mieć

Aby sprzątanie auta było sprawniejsze i przyjemniejsze, można zaopatrzyć się w sprzęty i gadżety, które ułatwią samodzielne prace pielęgnacyjne i dokładne oczyszczenie nawet tych trudno dostępnych obszarów samochodu. 

Akcesoria do mycia auta, które warto mieć, to przede wszystkim miękkie gąbki i ściereczki z mikrofibry. Ważne jest, by nie zadrapać powierzchni, a dokładnie ją oczyścić.

Przydatny może być odkurzacz samochodowy. Jest to małe i poręczne urządzenie, które ułatwia dotarcie do wąskich szczelin oraz dokładnie usuwa zabrudzenia z tapicerki i dywaników. Warto do niego dokupić końcówkę, która nazywa się ssawka szczelinowa. Ułatwia ona dotarcie do wąskich miejsc między siedzeniami czy panelami drzwiowymi.

Warto zaopatrzyć się w dobry wosk do karoserii, który pomoże ochronić lakier przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami, a także nada mu połysku. Oprócz tego przydatne będą specjalne środki czyszczące do szyb, karoserii, felg i opon.

Czyszczenie felg ułatwi nam przeznaczona do tego szczoteczka, która z łatwością dotrze do zabrudzonych zakamarków.

Podaliśmy zaledwie kilka przykładów produktów, które mogą się przydać podczas sprzątania. Należy pamiętać, że wybór konkretnych produktów i środków do czyszczenia zależy w dużej mierze od rodzaju samochodu oraz dokładności, do jakiej aspirujesz.

Jeżeli czujesz, że regularne sprzątanie auta może cię przerosnąć, warto udać się na profesjonalne sprzątanie samochodu Warszawa, gdzie specjaliści przejmą od ciebie obowiązki pielęgnacyjne oraz zapewnią komfort i bezpieczeństwo jazdy.

źródło: artykuł partnera

Jeden komentarz

  1. Przydałby mi się taki malutki irobot, którego mogłabym puścić w aucie. W domu mam a w samochodzie muszę się ręcznym męczyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button