Oglądaj w TVSRegion

Srebrne Katowice: Pogotowie zakupowe dla potrzebujących w czasie epidemii

Pogotowie zakupowe, czyli artykuły spożywcze, środki czystości i lekarstwa pod same drzwi – to jeden z pomysłów Urzędu Miasta Katowice na walkę z koronawirusem.

 

Pogotowie zakupowe ma na celu pomóc osobom starszym i niepełnosprawnym w zdobyciu niezbędnych produktów spożywczych i gospodarstwa domowego. W najnowszym odcinku programu „Srebrne Katowice” sprawdziliśmy, w jaki jeszcze sposób Miasto Katowice pomaga seniorom i osobom potrzebującym w czasie epidemii.

Premierowe odcinki programu „Srebrne Katowice” emitowane są w każdy piątek o godzinie 8:20 w TVS.

 

Tu znajdziecie najnowszy odcinek programu SREBRNE KATOWICE:

Srebrne Katowice: Pogotowie zakupowe w czasie epidemii koronawirusa!

Pogotowie zakupowe

Udzielamy pomocy w dwóch formach – tłumaczy ideę pogotowia zakupowego Agata Mryc, z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach. – Pierwsza to paczki z produktami żywnościowymi na tydzień (…). Druga forma jest skierowana dla osób posiadających środki finansowe. Mianowicie jest to pomoc wolontariusza, który przychodzi, odbiera listę zakupów i realizuje te zakupy.

Robieniem zakupów i ich dostarczaniem w Katowicach zajmuje się Fundacja Wolne Miejsce.

Pomagając w tej sytuacji osobom potrzebującym, samotnym i seniorom zaczynamy dzień od odczytywania maili – mówi Mikołaj Rykowski, szef Fundacji Wolne Miejsce. – Maile przychodzą do nas od MOPS-u, w których przychodzą do nas informacje o paczkach, które MOPS przewidział dla osób potrzebujących, ale także listę osób, które chcą robić zakupy. Są to osoby, które nie potrzebują pomocy społecznej, ale chcą zrobić zakupy, jednak boją się wyjść z mieszkania.

Wolontariusze Fundacji Wolne Miejsca dostarczają zakupy w sposób całkowicie bezpieczny – niekiedy niemal bezkontaktowy, jeśli wymaga tego sytuacja. Jak podkreślają wolontariusze, oprócz pomocy namacalnej chodzi także o coś więcej, a osoby starsze reagują na ich wizyty pozytywnie.

 

PRZEGAPIŁEŚ POPRZEDNI ODCINEK? MOŻESZ NADROBIĆ TO JUŻ TERAZ:

Srebrne Katowice: Jak uniknąć zarażenia koronawirusem? Porady nie tylko dla seniorów

 

Jak skorzystać z pogotowia zakupowego?

Pogotowie zakupowe dla samotnych seniorów i osób niepełnosprawnych działa pod numerem (32) 251 69 00. Numer dostępny jest w godzinach od 7:30 do 19:00 (od poniedziałku do niedzieli).

Wolontariusze wykonują zakupy nie pobierając wcześniej pieniędzy, rozliczenie następuje po dostarczeniu przesyłki na podstawie paragonu. Co ważne, poprzedza je telefon, a każdy z wolontariuszy legitymuje się stosownym dokumentem.

 

Osoby czujące się źle w związku z zagrożeniem koronawirusem mogą korzystać ze specjalnych linii telefonicznych uruchomionych przez Miasto Katowice. Między innymi skorzystać można z pomocy psychologicznej

  • pogotowie zakupowe dla samotnych seniorów i osób niepełnosprawnych – (32) 251 69 00. Dostępny w godzinach 7:30 – 19:00 (od poniedziałku do niedzieli)
  • telefon zaufania dla seniorów – 796 970 686. Dostępny w godzinach 16:00 – 19:00 (od poniedziałku do sobot
  • infolinia NFZ – 800 190 590 (dostępna całodobowo)
  • infolinia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach – 539 963 856, 606 326 142, 606 488 680 lub całodobowo – (32) 351 23 00

 

ZOBACZ CAŁY ODCINEK JUŻ TERAZ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zakaz wychodzenia z domu: Ulice puste, ale policji pełno [WIDEO]

Śląskie: 10 nowych przypadków koronawirusa i kolejny ozdrowieniec!

Śląskie: Przez koronawirus budżety miast czeka zagłada? Na pewno głębokie cięcia

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami? Śledź TVS na Facebooku i na Instagramie!

Facebook Instagram

Marlena Borczyk

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close