reklama
Silesia Flesz najnowsze informacje

Likwidacja Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej naruszyła prawo. W Strasburgu zapadł wyrok

reklama

Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił wyrok w sprawie likwidacji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Trybunał stwierdził, że nastąpiło naruszenie artykułu 11 Konwencji.

Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej zostało zlikwidowane bezprawnie, a zatem… narodowość śląska istnieje. Przypomnijmy: decyzja europejskiego sądu jest konsekwencją skargi na decyzję polskich sądów o tym, że nie istnieje „narodowość śląska”. A tym samym, że nazwa stowarzyszenia wprowadza w błąd.

W wyroku czytamy, że władze krajowe nie wykazały, że nazwa skarżącego stowarzyszenia i brzmienie dwóch postanowień jego statutu, które odnosiły się do „narodowości śląskiej”, mogły stanowić zagrożenie dla porządku publicznego.

W ten sposób Europejski Trybunał Praw Człowieka stanął w obronie Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Gdyż sędziowie w Strasburgu sprzeciwili się likwidacji tej organizacji. Trybunał uznał dziś skargę Stowarzyszenia za dopuszczalną. Mimo iż wcześniej polski wymiar sprawiedliwości uznał inaczej. Polski sąd zawyrokował, że stowarzyszenia nie wolno zarejestrować pod nazwą sugerującą, że Ślązacy są odrębnym narodem. Jednak Trybunał w Strasburgu orzekł, że decyzja o likwidacji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka w zakresie wolności zgromadzeń i stowarzyszania się. Podkreślono, że w Polsce do narodowości śląskiej poczuwa się ponad pół miliona osób.

reklama

Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej złożyło skargę do europejskiego trybunału po wieloletniej batalii sądowej. Polski wymiar sprawiedliwości domagał się zmiany nazwy. A potem rozwiązania. Tematem odrębności kultury śląskiej zajmą się niebawem posłowie. Pod koniec marca do Sejmu ma trafić projekt ustawy w sprawie uznania języka śląskiego za język regionalny.

[Wcześniej pisaliśmy: Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej do likwidacji. Sąd podtrzymał decyzję]

Orzeczenie komentuje europoseł ze Śląska Łukasz Kohut, który mówi:

– To orzeczenie ma wymiar historyczny! 600 tysięcy ludzi, którzy zaznaczyli w Spisie Powszechnym śląską tożsamość, zostało uszanowanych przez europejski trybunał. Uznanie języka śląskiego jako język regionalny to jedno. Ale także już najwyższy czas, aby Ślązacy i Ślązaczki zostali uznani w Polsce za mniejszość etniczną. Taki jest bowiem stan faktyczny. Jesteśmy największą nieuznaną mniejszością etniczną w Polsce. I będziemy walczyć o uznanie tego statusu i nasze prawa. Jako dumni obywatele Polski i Europy, ale o śląskiej tożsamości!

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button