reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Sztuczna inteligencja zagościła w Katowicach WIDEO

reklama

Czy sztuczna inteligencja przejmie świat? To pytanie, które zadają sobie ludzie na całym świecie. I choć to odległa rzeczywistość, AI odgrywa już znaczną rolę w naszym życiu. Dzięki algorytmom sztuczna inteligencja potrafi analizować dane, komunikować się w sposób zbliżony do naszego, a także pomóc w poruszaniu się. Daje to ogromne możliwości badaczom, którzy sprawdzają, jak sztuczna inteligencja kształtuje świat. O tych wszystkich możliwościach dowiemy się z wielu prelekcji organizowanych w tym tygodniu w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Karolina Komada

 

Sztuczna inteligencja otacza nas na każdym kroku. Wykorzystywana jest w smartfonach, aparatach fotograficznych i innych nowinkach technologicznych. Przewija się też w wielu rozmowach. I właśnie sztuczna inteligencja będzie tematem numer jeden podczas piątego tygodnia w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

-Wykład związany z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji w aplikacjach mobilnych. Do tego mamy przygotowane warsztaty komputerowe, w jaki sposób korzystać, w jaki sposób analizować sobie dane, które mamy, tak żeby wykorzystywać narzędzia, które już są gotowe bez takiego większego wgłębiania się w programowanie – mówi dr Barbara Probierz, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

reklama

Organizatorzy chcą dotrzeć do jak największej grupy osób, zaczynając od dzieci po osoby starsze, które obawiają się sztucznej inteligencji i uznają ją za zagrożenie. Prelegenci będą też obalać inne stereotypy i opowiadać o roli kobiet w rozwoju sztucznej inteligencji. Znajdą się też zajęcia dla osób z niepełnosprawnościami.

-Żeby pokazać jak to wygląda, jak działa ta sztuczna inteligencja i żeby im pokazać, że może w przyszłości one będą mogły kreować sztuczną inteligencję. I żeby pokazać rodzicom, w czym ta sztuczna inteligencja pomaga i jak mogłaby wspierać ich dzieci, a nawet ich jako rodziców w pewnym rozwoju. Będziemy też mieli zajęcia dla osób głuchych, będzie to tłumaczone na polski język migowy w dwie strony, czyli będziemy mogli sobie podyskutować z tymi osobami. Pokazać im też narzędzia, które już teraz wspierają osoby głuche – mówi dr hab. Jan Kozak, prof. UE i kurator tygodnia sztucznej inteligencji.

Tydzień sztucznej inteligencji w Mieście Nauki potrwa do 4 lutego. Wykłady i warsztaty będą odbywać się w pięciu miastach, zaczynając od Będzina, po Sosnowiec, Katowice, Gliwice czy Rybnik.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button