reklama
REKLAMA
Kategorie

Tarnogórskie podziemia bliżej listy UNESCO? [WIDEO]

reklama

Wyjazdowe posiedzenie sejmowej komisji było okazją do przedstawienia parlamentarzystom szczegółowych informacji dotyczących wniosku, jak i zaprezentowania samych obiektów. „My wiemy, że jest to miejsce wyjątkowe w skali Europy i świata. To krok milowy w historii inżynierii, który wprowadził nas w erę przemysłową, w stulecie pary i elektryczności, to się tu wszystko wydarzyło. Jesteśmy przekonani o wyjątkowości tego miejsca i chcemy je pokazywać innym, promować, szczególnie, że to, co najcenniejsze, jest w tym wypadku schowane pod ziemią” – podkreślił Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

W trakcie dwudniowej wizyty członkowie sejmowej komisji mieli okazję odwiedzić m.in. Sztolnię Czarnego Pstrąga i Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach. „Chcemy zachęcić polski rząd, by w ramach promocji kultury, ale i polityki zagranicznej, podjął działania zmierzające do tego, by w lipcu Krakowie ta ważna decyzja została podjęta. Musimy wykazać determinację i pokazać, jak bardzo nam wszystkim zależy na wpisaniu tych obiektów na listę UNESCO i będziemy o to zabiegać, także w Warszawie” – przekonywał w trakcie spotkania przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Ireneusz Raś.

reklama

W trakcie spotkania przedstawiono sztandarowy produkt turystyczny województwa śląskiego – Szlak Zabytków Techniki i jego doroczne święto Industriadę. „Dla nas Śląsk to entuzjazm, najbardziej uprzemysłowiony region i zagłębie innowacji. Z jednej strony to industrialne dziedzictwo, a z drugiej duży potencjał do dalszego rozwoju. Szlak Zabytków Techniki to zespół unikalnych obiektów i każda wizyta w regionie powinna być wyznaczana właśnie szlakiem tych miejsc” – mówił w trakcie spotkania wicemarszałek Michał Gramatyka.

W wyjazdowym posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki wzięli udział przedstawiciele władz regionu: wicemarszałek Michał Gramatyka oraz Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego. Sejmik Województwa Śląskiego reprezentowała Lucyna Ekkert, przewodnicząca Komisji Edukacji, Nauki i Kultury. 41 sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa odbędzie się w dniach 2-12 lipca br. w Krakowie. W trakcie sesji ma zapaść decyzja dotycząca tarnogórskiego wpisu. Co istotne, we wniosku o wpis, obok Sztolni Czarnego Pstrąga i Zabytkowej Kopalni Srebra, znajduje się łącznie 28 atrybutów związanych nie tylko z wydobyciem rud srebra, cynku i ołowiu, ale także z systemem gospodarowania wodami podziemnymi, w tym zupełnie pionierskim na świecie rozwiązaniem – wykorzystaniem wody pogórniczej do celów spożywczych. Jeśli wniosek uzyska akceptację tarnogórskie, obiekty staną się 15 wpisem z Polski i pierwszym z regionu na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.(źr:slaskie.pl)

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button