reklama
Kategorie

Tarnowskie Góry: Budynek Termilio do wyburzenia. Remont jest zbyt kosztowny

reklama

– Chcielibyśmy wybudować nowy obiekt na zasadach partnerstwa publiczno – prywatnego. Przygotowana przez firmę zewnętrzną analiza pokaże, na ile takie przedsięwzięcie byłoby możliwe i opłacalne – mówi burmistrz Arkadiusz Czech. Celem jest stworzenie wielofunkcyjnego obiektu posiadającego funkcje wystawiennicze, multimedialne, gastronomiczne z towarzyszącymi funkcjami parkingu, deptaka, małej architektury i zieleni.

 

– Co prawda dałoby się doprowadzić budynek do odpowiedniego stanu technicznego, jednak konieczny byłby bardzo poważny remont wraz z wymianą stropów. Koszt doprowadzenia budynku do stanu deweloperskiego wyniósłby aż 3,5 mln zł. To koszt porównywalny do kosztu budowy nowego obiektu. Co więcej nowy obiekt wybudować można z uwzględnieniem potrzeb i od razu zagospodarować. Stary budynek wymaga skomplikowanego dopasowania do planowanych funkcji i wymogów przeciwpożarowych – tłumaczy Radosław Czajka, naczelnik Wydziału Inwestycji tarnogórskiego magistratu. 

reklama

 

Grupa doradców jaka działa przy burmistrzu zajmująca się tematem Tarmilo, w jej składzie której są fachowcy, m.in. architekt, projektant, przedstawiciele muzeum, zdecydowała, że budynek należy wyburzyć.

 

– Obecnie przygotowywana jest dokumentacja rozbiórkowa. W budżecie miasta zabezpieczono na ten cel 100 tys. zł.  Jest to budynek w centrum miasta, dlatego przedsięwzięcie przeprowadzone musi być w sposób bezpieczny, najmniej uciążliwy dla mieszkańców, a jednocześnie w miarę ekonomiczny. Dokumentacja gotowa będzie w połowie 2018 roku. Wtedy zdecydujemy o terminie rozbiórki – mówi Czajka.

 

Tymczasowo teren utwardzony zostanie kostką brukową co ułatwi przejście między Opolską a Sobieskiego. Być może znajdą się tam też dodatkowe miejsca parkingowe. Docelowo miasto ma plan budowy w tym miejscu wielofunkcyjnego obiektu, posiadającego funkcje wystawiennicze, multimedialne, gastronomiczne z towarzyszącymi funkcjami parkingu, deptaka, małej architektury i zieleni. 

 

– Jako, że w obiekcie poza przestrzeniami publicznymi znalazłyby się też komercyjne mamy pomysł wybudowania nowego budynku na zasadach partnerstwa publiczno – prywatnego – mówi burmistrz Czech.

 

Aktualnie miasto zleca tzw. analizę przedrealizacyjną wykonania inwestycji. Umowa zostanie wkrótce podpisana. 

 

– Firma, z którą zawrzemy umowę sprawdzi koszty takiego zadania i jego opłacalność. Za pomocą badania rynku zbada też, czy jest zainteresowanie inwestorów takim przedsięwzięciem. Analiza gotowa będzie do 15 grudnia br. Wtedy zdecydujemy co robimy – mówi Jarosław Wasążnik, kierownik Biura Strategii, Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych. 

 

 

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button