reklama
Kategorie

Tarnowskie Góry: Każda dzielnica ma mieć …swojego Gwarka! [ZDJĘCIA]

Kolejny czwarty już gwarek stanie na rondzie na Kaczyńcu. Tym razem figura stanowić będzie odlew rzeźby tarnogórskiego artysty Alojzego Niedbały. Z koncepcją uhonorowania twórcy – amatora z Bobrownik Śląskich wyszli przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi tarnogórskiej oraz środowisk kulturalnych z Tarnowskich Gór.  -Alojzy Niedbała wpisał się w panoramę twórczości nieprofesjonalnej w sposób znaczący. Wybór jest więc z całą pewnością udany – mówił podczas spotkania, które odbyło się w magistracie dr Marek Wroński.  -Idealne jest też miejsce posadowienia figury, gdyż to właśnie na Kaczyńcu często spotkać można było Alojza, jak zmierzał ze swoich Bobrownik do stowarzyszenia – opowiadał z kolei prof. Werner Lubos.

 

 
Figura wybrana zostanie spośród rzeźb składających się na bogatą, bo liczącą aż 150 egzemplarzy, kolekcję rzeźb Alojzego Niedbały należącą do tarnogórzan Anny i Teodora Segietów. W skład eksperckiego grona, które zdecyduje, który z gwarków stanie na Kaczyńcu wchodzą: tarnogórski artysta – rzeźbiarz prof. Wener Lubos, dyrektor Instytutu Tarnogórskiego dr Marek Wroński, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Marek Kandzia, pasjonat historii Tarnowskich Gór Mieczysław Filak, kolekcjoner Teodor Segiet, dyrektor Tarnogórskiego Centrum Kultury Ewa Trojan oraz dyrektor Muzeum Zofia Krzykowska.

reklama

 

 
Alojzy Niedbała (1905 – 1987) pochodził z tarnogórskich Bobrownik Śląskich. Przygodę z rzeźbą rozpoczął w wieku 10 lat. Już od 16 roku życia pracował w kopalni, a rzeźbiarskiej pasji poświęcił się bez reszty po przejściu na emeryturę. Swój warsztat miał w domu odziedziczonym po rodzicach, gdzie w małej szopie pracował od rana do wieczora. Tworzywem było zwykle drewno lipowe lub topolowe. Rzeźbił to, co było mu najbliższe. Tradycja górnicza, stare kopalnie, gwarkowie, to tematyka, która pojawiała się najczęściej. Jego rzeźby miały wielu nabywców i kupowali je liczni kolekcjonerzy sztuki ludowej z całego kraju. To właśnie jedna z rzeźb Alojzego Niedbały była pierwszą z prac w kolekcji sztuki intuicyjnej Anny i Teodora Segietów.

 

-Zamiarem Urzędu Miejskiego jest to, by każdego roku w mieście przybywał jeden gwarek. Po Kaczyńcu chcielibyśmy posadowić figury obok dzwonnicy, TCK, a w przyszłości może każda z dzielnic mieć będzie swojego gwarka – zapowiedział Piotr Korab, kierownik Biura Promocji Miasta.

reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button