Kategorie

Tyska młodzież przeciwko nienawiści. Spotkanie z Szymonem Hołownią

Po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska – Pawła Adamowicza podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, władze Tychów, tak jak wielu innych miast, zapowiedziały specjalne lekcje i spotkania z młodzieżą dotyczące „hejtu” i mowy nienawiści.  W 32 tyskich szkołach zorganizowano debaty, dyskusje i warsztaty na ten temat, a w najbliższy poniedziałek (4 lutego) Miejska Biblioteka Publiczna organizuje w Mediatece specjalną edycję cyklu Tury Kultury, poświęconą skutkom mowy nienawiści i jej przeciwdziałaniu.  Gościem specjalnym będzie Szymon Hołownia.

 

Trojaczki z Rudy Śląskiej i parkowanie „na janusza”! Zobaczcie najnowsze TOP 5 SILESIA FLESZ

Na spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 10.30 organizatorzy zapraszają młodzież ponadgimnazjalną.  Do tej pory zgłosiło się ponad 200 chętnych. Bezpośrednio po spotkaniu będzie czas na dyskusję i rozmowę z zaproszonym gościem- zapewniają organizatorzy.  O mowie nienawiści i „hejcie” młodzież rozmawia w 32 tyskich szkołach od kilku dni z wychowawcami, nauczycielami i pedagogami szkolnymi.

W SP  nr 6 im.ks.Karola Palicy uczniowie oprócz dyskusji na lekcjach wychowawczych wzięli udział w warsztatach dotyczących zachowań agresywnych, dyskryminacji i wykluczenia społecznego.  W SP nr 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi podczas zajęć na temat godności człowieka, tolerancji, relacji międzyludzkich i mowy nienawiści wskazano uczniom strony fundacji zajmujących się tą tematyką m.in. ”Dajemy dzieciom siłę” czy „Bądź kumplem, nie dokuczaj”.  Udostępniono uczniom numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży-116111, pod który anonimowo mogą dzwonić  osoby krzywdzone.

– W naszej szkole działa klub Amnesty International, uczniowie pisali listy w obronie praw ludzi. Kontynuujemy także ubiegłoroczną kampanię „Dlaczego?”, w ramach, której uczniowie informowani są o miejscach, w których można uzyskać pomoc psychologiczną i prawną. Podczas zajęć z informatyki omawiane są tematy „hejtu” i cyberprzemocy. Pedagog szkolny uczestniczył także w szkoleniu „Cyberchoroby” (mowa nienawiści w Internecie), wiedza z tego szkolenia jest wykorzystywana podczas pracy z młodzieżą – mówi Małgorzata Chełchowska- dyrektor SP nr 14.

W Szkole Podstawowej im. Himalaistów Polskich w ZSP nr 4 i SP nr 40 z Oddziałami Integracyjnymi im. Gen.J.Ziętka w ramach przeciwdziałania mowie nienawiści oprócz zajęć z wychowami zorganizowano także zajęcia dla uczniów starszych klas „Odpowiedzialność nieletnich w świetle obowiązujących przepisów prawnych – STOP CYBERPRZEMOCY” prowadzone przez pracowników Komendy Miejskiej Policji w Tychach oraz warsztaty dla uczniów prowadzone  psychologa z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Tychach.

– Cieszę się, że temat spotkał się z tak dużym odzewem nauczycieli i uczniów. Wszyscy musimy być świadomi odpowiedzialności za słowo, dlatego podczas tych lekcji  rozmawiano o mowie nienawiści, o tym, jak jej zapobiegać i odpowiednio na nią reagować. Najwyższy czas głośno o tym mówić – uświadomić dzieciom i młodzieży, jak bardzo krzywdzące może być oczernianie innych – mówi Maciej Gramatyka- z-ca prezydenta ds. społecznych.

Samorząd szkolny Szkoły Podstawowej nr 40 zaplanował w najbliższym czasie przeprowadzenie ogólnoszkolnej debaty na temat mowy nienawiści.

 

źr. UM Tychy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button