reklama
Silesia Flesz najnowsze informacje

Uniwersytet Ekonomiczny: tradycja i architektura

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach obchodzi Święto Uczelni w dniu 11 stycznia. Data ta upamiętnia inaugurację nauczania na Wydziale Organizacji Przemysłowej prywatnego Wyższego Studium Nauk Społeczno-Gospodarczych, uczelni stanowiącej zalążek późniejszej Wyższej Szkoły Ekonomicznej, Akademii Ekonomicznej i wreszcie Uniwersytetu Ekonomicznego.

 

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach nosi swą obecną nazwę od roku 2010, jednak cieszy się on tradycją sięgającą II Rzeczypospolitej. Wyższe Studium Nauk Społeczno-Gospodarczych założono w roku 1936, a nauczanie na nim uruchomiono 11 stycznia 1937 – stąd data święta uczelni.

Od Pałacu Techników do ratusza

Od samego zarania dziejów katowickiej uczelni w jej historii co rusz pojawia się interesująca, miejscami wybitna architektura. Do takiej niewątpliwie należy gmach, w którym dziś mieści się Politechnika Śląska, będący klasycznym przykładem międzywojennej architektury modernistycznej. Właśnie w tym tak zwanym „Pałacu Techników”, będącym wówczas siedzibą Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych, znalazł swe pierwotne lokum WSNS-G.

reklama

Z kolei po II wojnie światowej uczelnia wprowadziła się do prawdziwie uroczego obiektu jeszcze starszej proweniencji – dawnego ratusza gminy Bogucice. Ta ostatnia została włączona do Katowic w 1924 roku, a jej budynek Urzędu Gminy – potocznie zwany ratuszem – zlokalizowano na przynależnych do Bogucic Zawodziu. Zaprojektowany przez berlińskiego architekta Arnolda Hartmanna, wzniesiony w latach 1911–1912, ciekawy w formie i o licznych zdobieniach, w latach międzywojennych był jednym z najpiękniejszych budynków w Katowicach. II wojna światowa okaleczyła go dotkliwie – w 1945 r. eksplozja pociągu z amunicją zdmuchnęła charakterystyczną wieżyczkę zegarową oraz spowodowała wiele innych szkód. I choć już w 1946 r. gmach wyremontowano na tyle, by mogła się doń wprowadzić reaktywowana po wojnie WSNS-G, a od 1978 r. figuruje on w rejestrze zabytków, to dzisiejsza siedziba Rektoratu UE pełnej renowacji (obejmującej również odbudowę wieżyczki) doczekała się dopiero w XXI wieku. Uroczyste otwarcie zmodernizowanego budynku miało miejsce 18 września 2018.

Obecnie budynek rektoratu UE Katowice to jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków na mapie Katowic – z dumą podkreśla uczelnia na swej stronie internetowej.

Uniwersytet Ekonomiczny – kampus na Zawodziu

Kampus UE mieści się w Katowicach–Zawodziu. Tam tez jest zlokalizowana większość obiektów uczelni, choć nie wszystkie. Wspomnijmy tu więc o innych: budynku „N” przy u. Ks. bpa. St. Adamskiego 7 i Koszarowej 6, 6i filii w Rybniku przy ul. Rudzkiej 13. A ponadto o Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINiBA), będącej wspólnym przedsięwzięciem Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego

Wróćmy jednak do kampusu UE. Jego zabudowa jest zróżnicowana. Powstała na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Dziś składają się na nią:

  • Budynek „A” przy ul. Bogucickiej 3, wybudowany w 1937 r.
  • Budynek „B” Bogucickiej 3a z 1973 roku.
  • Budynek „C” przy ul. Bogucickiej 3 z 1981 r.
  • Budynek „E” przy ul. 1 Maja 47 z 1955 r. 
  • Budynek „F”przy ul. Bogucickiej 14a z 1987 r.
  • Budynek „L” z 1928 r.

Budynki te przeszły modernizacje, a nawet kapitalne remonty. Natomiast do historii i legendy UE przeszedł już rozebrany w 2019 r. budynek D z roku 1979.

Miejsce budynku D zajmie nowoczesny zespół gmachów: m.in. akademik oraz biurowiec. Koncepcję zagospodarowania kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach przygotował architekt Tomasz Konior. Ma stanowić wytyczne przy realizacji inwestycji w rejonie ulicy 1 Maja i Bogucickiej. Zaplanowano je do 2030 roku – informował w 2019 r. „Dziennik Zachodni”.

[Uniwersytet Ekonomiczny zmienia swoje oblicze! Hotel, campus, nowy rektorat. Co jeszcze?]

Najnowocześniejszy obiekt UE

Nim jednak zniknął niezapomniany budynek D, kampus UE wzbogacił się o nowy i to rewelacyjny obiekt: Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych (CNTI) przy ul. Bogucickiej 5, o futurystycznej formie, inspirowanej okładkami otwierającej się książki. W zaprojektowane przez architekta Wojciecha Podleskiego CNTI zaimplementowano najnowocześniejsze informatyczne oraz audiowizualne technologie. Oraz zastosowano rozwiązania ekologiczne, umożliwiające np. całkowite odzyskiwanie ciepła, systemy solarne do ogrzewania wody oraz magazynowania i wykorzystywania deszczówki.

Budynek jest centralnym ośrodkiem w zakresie kształcenia informatycznego oraz miejscem integrującym wydarzenia branży IT w regionie – podkreśla Uniwersytet Ekonomiczny.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button