RegionWiadomość dnia

W Metropolii powstanie spalarnia śmieci? Projekt ustawy jest gotowy!

Jest projekt ustawy zmieniający przepisy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz o odpadach. Dokument został przygotowany przez Klub Parlamentarny Koalicji Obywatelskiej i ma pozwolić na budowę przez związek metropolitalny instalacji przetwarzania odpadów. Dziś w tej sprawie spotkali się Poseł Wojciech Saługa oraz wiceprzewodniczący zarządu GZM Henryk Borczyk.

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Po tym jak WSA oddalił skargę Metropolii na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego ws. uchylenia uchwały o powołaniu spółki GZM – Czysta Energia, Zgromadzenie GZM zaapelowało do Ministra Środowiska i Klimatu o pilne podjęcie prac nad zmianą przepisów w obecnie obowiązującej ustawie. Apel trafił również do parlamentarzystów z regionu.

– W odpowiedzi na powyższy apel, przygotowaliśmy nowe przepisy, które pozwolą zrealizować ten ponadlokalny projekt. Ta sprawa nie powinna budzić żadnych wątpliwości i liczę, że proponowana ustawa nie wyląduje w sejmowej zamrażarce. Zmiany w przepisach są korzystne dla mieszkańców i docelowo pozwolą uniknąć coraz wyższych rachunków za wywóz śmieci tłumaczy poseł Saługa.

Konieczność budowy tego typu instalacji na terenie GZM podkreślono w przeprowadzonej analizie dotyczącej potrzeb i możliwości inwestycyjnych w zakresie zagospodarowania odpadów. Metropolia powstała właśnie po to, by wprowadzać nową jakość i podnosić komfort życia mieszkańców. Budowa instalacji przez GZM jest również istotna z punktu widzenia budżetów miast i gmin. Związek metropolitalny posiada budżet, który pozwoliłby dokonać korzystnego dla gmin montażu finansowego, odciążając ich już mocno nadwyrężone finanse. Dodatkowo w Metropolii wytwarzamy o prawie 21 proc. odpadów komunalnych więcej niż zakładały to prognozy zawarte w Planie Gospodarki Odpadami dla województwa śląskiego, co w przypadku miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oznacza wzrost o ponad 162 tysięcy ton śmieci rocznie.

Jeszcze w tym tygodniu projekt trafi do Marszałek Sejmu.

 

źródło: GZM

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Katastrofa helikoptera w okolicach Pszczyny! Nie żyją dwie osoby

Lek na Parkinsona może być przełomem w leczeniu COVID-19

Dziura na dziurze niemal w całym województwie śląskim. Tak wyglądają drogi w Sosnowcu i Katowicach [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close