reklama
Kategorie

W Parku Śląskim trwa inwestycja za prawie 11 mln złotych [WIDEO]

reklama

Miasteczko ruchu drogowego i skate park. W Parku Śląskim trwa inwestycja za prawie 11 mln zł. Dwie ważne jedna do nauki i druga do zabawy, już zaczęły powstawać.

 

– Każda złotówka zainwestowana w takie miejsce. To inwestycja w spokój i bezpieczeństwo i poczucie, że kiedy mogliśmy zadziałać, to zadziałaliśmy tak, jak trzeba – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Dzięki takim miejscom w przyszłości na drodze może być bezpieczniej. Będzie tu rondo, tunel, skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, odcinki autostrady, punkt poboru opłat, przystanek autobusowy, a nawet stacja paliw z restauracją drive thru. Będzie można poczuć się naprawdę jak na drodze. Policjanci również zyskają dzięki temu nowe miejsce do edukowania.

reklama

– Mamy liczne przykłady w Europie, że ta edukacja od najmłodszych lat procentuje w przyszłości. Porównując wskaźniki bezpieczeństwa na przykład w krajach skandynawskich, gdzie bardzo duży nacisk położono na edukację dzieci i młodzieży, wskazuje to, że to jest wspaniały kierunek. Oni tam mają wskaźniki, do których my chcielibyśmy dążyć i pewnie jeszcze potrwa wiele lat zanim będziemy mogli zbliżyć się do tych parametrów – mówi nadinsp. Roman Rabsztyn, komendant KWP w Katowicach.

Tutaj dzieci będą też zdawały egzaminy na kartę rowerową. Wbrew pozorom jest to ważne uprawnienie dla  młodych uczestników ruchu drogowego.

– Zostało opracowane rozporządzenie, w którym są przepisy wykonawcze, co ma być na egzaminie. Część praktyczna, teoretyczna, techniczna, pierwsza pomoc przedmedyczna. Jak również elementy, które powinno się zrealizować na takim miasteczku ruchu drogowego. Jako WORD również szkolimy, uczymy i przygotowujemy nauczycieli do samodzielnego przeprowadzenia egzaminów na kartę rowerową – mówi Włodzimierz Mogiła, dyrektor WORD w Częstochowie.

Na terenie Ośrodka Harcerskiego, niedaleko strzelnicy, trwają prace budowlane. Na razie teren przygotowywany jest do konkretnych prac.

– Jest to teren około dwóch hektarów. Jest to dość sporo miejsca dla użytkowników jednego i drugiego terenu. Mniej więcej będzie to pół na pół. Taki będzie podział – mówi Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.

Finał prac zaplanowano na jesień 2022.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

 

Łukasz Kądziołka

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button