reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTechnologieZdrowie

W Reptach Cyber-Oko „porozumiewa się” z pacjentami w śpiączce

reklama

GCR Repty wykorzystuje C-Eye, czyli Cyber-Oko, by „porozumiewać się” z pacjentami w stanie śpiączki. Urządzenie umożliwia pacjentom kontakt z otoczeniem poprzez śledzenie ruchów gałek ocznych.

 

– Potocznie zwane cyberoko, to narządzie do komunikowania się z osobami pozbawionymi kontaktu werbalnego i w ograniczonym kontakcie pozawerbalnym na skutek uszkodzenia Ośrodkowego Układu Nerwowego. Dla nich, to często jedyny sposób, by porozumiewać się ze światem zewnętrznym – mówi Bożena Duda, neurologopeda w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty” i koordynatorka zespołu logopedów w szpitalu.

Urządzenie umożliwia zobiektywizowaną ocenę stanu świadomości osób w śpiączce, ale także prowadzenie neurorehabilitacji i komunikacji alternatywnej.

reklama

Jednym z elementów systemu C-Eye jest interfejs wzrokowy, który umożliwia komunikację z pacjentem sparaliżowanym. C-eye wykorzystuje bowiem system eyetracking, który śledzi punkt fiksacji wzroku. Jest to możliwe dzięki specjalnym diodom, które odbijają światło w rogówce oka pacjenta, co pozwala ustalić, na co dokładnie patrzy pacjent.

Chory może więc za pomocą specjalnych piktogramów bądź wirtualnej klawiatury, odpowiadać na zadawane pytania, a nawet wyrażać swoje potrzeby.

Cyber–Oko nie tylko wspiera komunikację z pacjentami, ale przede wszystkim stymuluje ich funkcje poznawcze, poprawia koncentrację i koordynację wzrokową.

Efektem pracy z urządzeniem jest zmniejszenie zdezorientowania i bezradności chorego oraz – w wielu przypadkach – zauważalne usprawnienie funkcjonowania mózgu, dzięki uruchomionym wskutek stymulacji mechanizmom naprawczym i istniejącej plastyczności mózgu.

System C-Eye pomaga osobom z dysfunkcjami neurologicznymi, najczęściej po ciężkich uszkodzeniach mózgu, np. urazach czaszkowo-mózgowych, do których doszło na skutek wypadków komunikacyjnych, udarach, niedotlenieniu, czy zatrzymaniu krążenia.

W przypadku wspomnianej wyżej grupy pacjentów często dochodzi do błędnych diagnoz.

– Chorego przytomnego lecz nie nawiązującego kontaktu ze światem rzeczywistym , uznaje się za pacjenta w stanie wegetatywnym. Wykorzystanie w pracy C–Eye umożliwia odkrycie pokładów świadomości i rozpoczęcie terapii – dodaje B. Duda.

Urządzenie wyposażone jest też w multimedia, które stanowią gotowy do pracy materiał diagnostyczno-terapeutyczny. W GCR Repty wykorzystywane jest głównie przez logopedów i psychologów.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button