reklama
KategorieKobietaKultura i rozrywkaSilesia Flesz najnowsze informacje

Wandale zniszczyli cenną rzeźbę w Bytomiu

reklama

Wandale zniszczyli muzę w zabytkowym Parku Miejskim w Bytomiu. Co dalej? Urząd obiecuje, że ją naprawi, ale na razie nie ma pieniędzy.

 

Dziewięć muz jest w jednym z najpiękniejszych parków regionu: Parku Miejskim w Bytomiu. Niestety, jedna została zdekapitowana. To Klio. Siedzi w środku, z Terpsychorą i Talią. Został jej po głowie jedynie pręt, wystający jej z szyi. Mieszkańcy mówią, że muza bez głowy jest już co najmniej od miesiąca. Kto ją zniszczył? A może ktoś po prostu ukradł muzie głowę? Nie byłby to pierwszy raz, kiedy złodzieje kradną dzieła sztuki. W Bytomiu ich łupem padały przecież piękne rzeźby z cmentarza Mater Dolorosa czy witraże w klatkach kamienic.

Jednak policja nie ma żadnego zgłoszenia, dotyczącego muzy z parku Kachla. – Nie prowadzimy i nie prowadziliśmy żadnej sprawy, dotyczącej muzy z parku – sprawdziła asp. Anna Oczkiewicz, rzeczniczka policji.

reklama

Więcej wiedzą za to o niej urzędnicy magistratu. I potwierdzają fatalną wiadomość.

Niestety! Dekapitacja jednej z Muz w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla to efekt wandalizmu. Ale już coś dzieje się w sprawie odtworzenia głowy muzy.

Małgorzata Węgiel – Wnuk, rzeczniczka UM wyjaśnia:

-Kompleks rzeźb przedstawiających Muzy znajduje się na terenie parku jest pod nadzorem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu otrzymał 27 lipca pozwolenie konserwatorskie na podejmowanie działań przy zabytku, wpisanych do rejestru zabytków w zakresie renowacji rzeźb. Pozwolenie konserwatorskie wskazuje na sposoby przeprowadzenia renowacji rzeźb oraz konieczność wykonywania takich prac pod nadzorem konserwatorskim – opisuje pani rzecznik.

I dodaje:

-Biorąc pod uwagę wytyczne Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a także po zabezpieczeniu środków finansowych na renowację rzeźb, MZDiM rozpocznie procedurę zamówienia publicznego. Po wyłonieniu wykonawcy, przystąpimy do realizacji niezbędnych prac renowacyjnych.

CZYTAJ TEŻ NA TVS:

TEN SKLEP Z BYTOMIA SKRADNIE WASZE SERCA

Historia parku i rzeźb

Przypomnijmy. Park w Bytomiu założono w 1840 roku. Jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Autorem muz jest Tadeusz Sadowski, rzeźbiarz, związany ze śląskim środowiskiem artystycznym. Po wojnie osiadł w Bytomiu. Jest autorem 621 prac rzeźbiarskich – monumentalnych rzeźb w parku miejskim, oraz wielu np. fontanny przy placu Akademickim. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, a także w Szwajcarii, Kijowie i Charkowie.

 

 

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button