reklama
KategorieWiadomość dnia

Nie wchodźcie na zamarznięte zbiorniki wodne! IMiGW wydało ostrzeżenie

Jak każdego roku mróz i panujące warunki pogodowe zachęcają przede wszystkim dzieci i młodzież do odważnych wędrówek po zamarzniętych zbiornikach wodnych oraz rzekach. Złudne przekonanie, że jest odpowiednia mocna pokrywa lodu może doprowadzić do tragedii, dlatego WOPR apeluje: Nie wchodźcie na zamarznięty lód!

W związku z ostrzeżeniem wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Oddział Miejski WOPR Katowice alarmuje, że powstająca w najbliższych dniach pokrywa lodowa przy strefie brzegowej będzie sprawiała wrażenie stałej i grubej, natomiast w odległości już kilku metrów od brzegu jej trwałość będzie się drastycznie zmniejszać.

Lód wytrzymuje ciężar dorosłej osoby, jeżeli jego pokrywa ma grubość przynajmniej 7 cm. Do jego grubości nie wolno wliczać tak zwanego lodu mętnego, a także lodu pośniegowego, czyli świeżej warstwy na powierzchni. Grubość min. 7 cm lód może osiągnąć dopiero po wielu dniach z rzędu, w których temperatura, również w ciągu dnia, utrzymuje się poniżej – 10 st. C.

Kwestia edukacji dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych jest kluczowa, dlatego istotne jest przekazanie apelu o powstrzymywanie się od wchodzenia na powierzchnię zamarzniętych akwenów.

reklama

WOPR apeluje przede wszystkim do rodziców, ale także bliskich, nauczycieli, opiekunów i wychowawców o przestrzeganie szczególnie najmłodszych przed niebezpieczeństwem związanym z zamarzniętymi zbiornikami wodnymi. Zmienna temperatura powoduje, że warstwa lodu jest cienka i niewytrzymała. Nie bójmy się upominać osób (w szczególności młodzieży), które nieodpowiedzialnie wchodzą na zamarznięte zbiorniki wodne.

Warto w tym miejscu przypomnieć kilka zasad, którymi należy się kierować w sytuacji zagrożenia:

W przypadku załamania lodu przede wszystkim starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie.

  • Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
  • Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalki lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
  • Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.
  • Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny.

reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button