reklama
Kategorie

Wiadomo kiedy poznamy szczegóły programu transformacji górnictwa w Polsce

reklama

Umowa społeczna określająca szczegóły programu transformacji górnictwa w Polsce powinna zostać podpisana w lutym. Następnie rozpocznie się proces notyfikacji dokumentu w Komisji Europejskiej – to najważniejsze ustalenie spotkania przedstawicieli rządu i górniczych związków zawodowych.

 

Sensacja w najlepszym gatunku! DETEKTYW COLUMBO w TVS!

Co najistotniejsze, strona rządowa potwierdziła, że porozumienie podpisane 25 września z Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego jest obowiązujące i żaden z punktów tego porozumienia nie jest zagrożony – powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” po zakończeniu rozmów z udziałem ministra klimatu Michała Kurtyki i Artura Sobonia, pełnomocnika rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego, wiceministra aktywów państwowych.

reklama

Jednocześnie – jak podkreślił Dominik Kolorz – podczas rozmów strona społeczna wyraziła obawy dotyczące możliwości realizacji porozumienia w sprawie transformacji górnictwa, w kontekście ustaleń grudniowego szczytu Rady Europejskiej dotyczące zwiększenia celu redukcji CO2 w Unii Europejskiej do 2030 roku z 40 do 55 proc. w stosunku do roku 1990. Podniesienie celów redukcyjnych stanowi ogromne obciążenie dla energetyki węglowej, ale również dla branż przemysłu energochłonnego.

My uważamy, że aby to porozumienie było rzeczywiście wykonane pod każdym względem to jedną z najistotniejszych kwestii będą inwestycje w niskoemisyjne i bezemisyjne technologie węglowe – wskazał przewodniczący.

Wiceminister Artur Soboń przedstawił w rozmowie z dziennikarzami harmonogram dalszych prac nad umową społeczną dotyczącą transformacji górnictwa. – Do rozmów wrócimy w połowie stycznia, tak aby wspólnie pracować nad całością dokumentacji. Zakładam, że w lutym powinniśmy być gotowi do prenotyfikacji, a z końcem marca powinniśmy mieć komplet dokumentów – powiedział wiceminister. Dodał, że jest dobrej myśli w kwestii akceptacji wypracowanego modelu transformacji przez Komisję Europejską.

Mam przekonanie, że Komisja Europejska rozumie to, co robimy i jest życzliwa, co do kierunku, który wspólnie przyjęliśmy – zaznaczył Artur Soboń.

Związkowo-rządowe porozumienie z 25 września określa program stopniowej transformacji sektora wydobywczego rozłożony na 30 lat. Zgodnie z jego zapisami ostatnia kopalnia węgla energetycznego ma zakończyć wydobycie w 2049 roku. Pracownicy kopalń otrzymali gwarancje zatrudnienia do emerytury. W przypadku, jeśli alokacja do innych kopalń nie będzie możliwa, zostaną objęci systemem osłon socjalnych.

Na mocy porozumienia w ostatnich tygodniach w spółkach węglowych pracowały zespoły robocze, których zadaniem było opracowanie modelu funkcjonowania poszczególnych kopalń w aspekcie ekonomicznym, technicznym i społecznym. Odrębny zespół zajmował się kwestiami dotyczącymi rozwoju nowoczesnych niskoemisyjnych i bezemisyjnych technologii węglowych.

Efekty prac wszystkich zespołów roboczych znalazły się w przygotowanym przez rząd projekcie umowy społecznej szczegółowo określającej transformacje górnictwa, który 15 grudnia został przekazany do analizy przedstawicielom górniczych central związkowych.

Źródło: Śląsko-Dąbrowska Solidarność

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zamknięte hotele i stoki narciarskie? NOWE OBOSTRZENIA możliwe od 28 grudnia

Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Kiedy powrót do normalności?

Magia świąt? Choinki z lasu znikają raczej w inny sposób. Trwa akcja CHOINKA 2020

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button