KrajRegion

Ruszają prace nad całościową koncepcją transformacji sektora. Jutro spotkanie w Ministerstwie

11 sierpnia w siedzibie Ministerstwa  Aktywów Państwowych w Warszawie odbędzie się pierwsze, plenarne spotkanie zespołu, który będzie opracowywał zasady transformacji sektora górniczego w korelacji z transformacją energetyki w Polsce. Takie uzgodnienie podjęto w Katowicach podczas roboczych rozmów przedstawicieli MAP, zarządu PGG i reprezentantów strony społecznej.

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Ustalono, że skład zespołu wejdą: wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister klimatu Michał Kurtyka, przedstawiciele spółek węglowych i energetycznych, reprezentanci strony społecznej oraz eksperci.

W trakcie prac tego trójstronnego zespołu pracującego nad całościową koncepcją transformacji mają zostać wyłonione  mniejsze zespoły merytoryczne, które zajmą się poszczególnymi obszarami wymagającymi przekształceń. Jednym z najpilniejszych zadań jest przygotowanie programu naprawczego dla Polskiej Grupy Górniczej.

Na antenie Polsat News, wicepremier stwierdził, że zamykanie nierentownych kopalń to „twarda konieczność”.

Rozumiem, że nikt nie chciałby uczestniczyć w takim procesie jak zamykanie kopalń, ja też bym nie chciał w tym uczestniczyć. To nie jest mój wybór, to nie jest moje widzimisię, to jest niestety twarda konieczność wobec tego, co dzieje się wokół Polski, wobec polityki klimatycznej, tego, że przechodzimy przyspieszony jednak proces transformacji energetycznej wymuszony na nas przez instytucje europejskie, nie możemy od tego abstrahować – oznajmił w Polsat News wicepremier.

Sasin zaznaczył, że obrona nierentownych kopalń może doprowadzić do bankructwa czy upadku całego górnictwa.

To jest odpowiedzialność rządu oczywiście, nas jako właściciela tych kopalń, ale to jest również odpowiedzialność przedstawicieli załogi, związków zawodowych. Nie wierzę w to, że wobec takiej alternatywy nie możemy oczekiwać od związków zawodowych odpowiedzialności i racjonalności działania – mówił Sasin w Polsat News.

Źródło: Śląsko-Dąbrowska Solidarność, Polsat News

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close