KrajRegion

Więcej kontroli w autobusach i tramwajach! Podróżni uważają, że czasami mandat się nie należy [WIDEO]

Będzie dwa razy więcej kontroli biletów w autobusach i tramwajach ZTM. I to już od przyszłego roku.

 

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

Epidemia koronawirusa uderzyła w finansów ZTM-u. Bo w stosunku do ubiegłego roku spadek dochodów z biletów spadł nawet o 40 proc. Jednym ze sposobów szukania oszczędności są częstsze kontrole biletów w autobusach. A takie ZTM planuje wprowadzić od stycznia.

Kontrole już są intensywniejsze. My co jakiś czas przeprowadzamy dodatkowe działania, które mają na celu uszczelnić ten system. Na przykład w maju uruchomiliśmy nowe kontrolerki dla naszych kontrolerów. One usprawniają pracę tych osób, które zajmują się kontrolą biletów, między innymi zwiększają szybkość wystawiania opłat dodatkowych – mówi Michał Wawrzaszek, Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Tylko od stycznia do sierpnia tego roku kontrolerzy biletów wystawili 37 tysięcy mandatów. Choć mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy popierają kontrole biletów, to uważają, że czasami mandat się nie należy.

Jeżdżenie na gapę, to też nie tylko to, że chce się jechać na gapę, tylko dlatego, że nie ma innego wyjścia. Bo nie można kupić biletów, nie ma kiosków, a starsza osoba nie bardzo się orientuje w telefonie, w tych aplikacjach i jadą na gapę – mówi Małgorzata, mieszkanka Katowic.

ZTM oszczędności szuka na różnorakie sposoby. W kuluarach mówi się nawet o podwyżce cen biletów. O pomysłach na zaoszczędzenie mówił członek zarządu GZM Grzegorz Kwitek w programie „Loża prezydentów”.

Natomiast jeśli ta sytuacja się utrzyma, to jak zapowiedzieliśmy będziemy musieli zdecydować: albo ograniczamy pracę przewozową, albo zwiększamy składkę miast, o co będzie trudno. I kolejnym elementem jest oczywiście obniżanie kosztów, to się cały czas dzieje. Uszczelnienie systemu, to jest kolejna rzecz, mówimy o kontrolach – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Obecnie w ZTM pracuje około 60 kontrolerów biletów. W planach jest zatrudnienie drugie tyle osób.

Autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

W tym roku księża nie odwiedzą wiernych podczas kolędy. Wyjątkiem specjalne zaproszenia

Koronawirus w liczbach: ZUS wypłacił blisko 1,3 mln zasiłków opiekuńczych na kwotę 912 mln złotych

Dyrektor Muzeum Auschwitz chce iść do więzienia za 13-letniego chłopca

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close