AlarmRegionWiadomość dnia

Wojewoda Śląski odwołał pogotowie powodziowe w regionie. Strażacy interweniowali ponad 120 razy

Deszczu coraz mniej, wody opadają- wojewoda śląski odwołał obowiązujące w kilku gminach pogotowie powodziowe. Woda, chociaż jej już nie przybywa – zdążyła jednak wyrządzić sporo szkód.

 

 

Zobacz także: Sytuacja z koronawirusem w śląskich kopalniach opanowana?

Stany wód w woj.śląskim nadal są wysokie, jednak tendencja jest spadkowa. Mimo to, strażacy w ciągu ostatniej doby musieli interweniować w regionie ponad 120 razy. Najgorzej było w powiecie bieruńsko-lędzińskim, pszczyńskim i bielskim. Tam także w miniony weekend wojewoda śląski wprowadził stan pogotowia powodziowego. Woda zalewała posesje, piwnice, drogi, strażacy musieli też udrażniać wiele przepustów. Sytuacja jednak się uspokaja.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej, poziom wód w rzekach w powiecie bielskim stale opada. -Sytuacja stabilizuje się, poziom wód w rzekach stale opada- informuje Marek Rączka, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej.

 

W niedzielę po południu wojewoda śląski w związku z 3-dniowymi opadami wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe w 3 powiatach: bielskim, pszczyńskim i bieruńsko-lędzińskim. To stan, przy którym zaleca się zwiększenie czujności i nadzorowanie poziomu wód w rzekach.

-W tym dniu na terenie Brennej, Błatniej i Bielska-Białej spadło od rana ok. 70 l wody na metr kw, co mogło już wpłynąć na stan wód. Wcześniej opady nie były tak intensywne. Objechaliśmy wczoraj newralgiczne punkty w powiecie. Przekroczone były stany ostrzegawcze w niektórych miejscach, a na rzece Iłownica woda była powyżej stanu alarmowego. Nigdzie jednak nie było zagrożenia zalania terenu wraz z obiektami- mówi naczelnik Marek Rączka. Straż pożarna blisko 60 razy wyjeżdżała do wezwań, było to głównie: udrażnianie przepustów i kanałów, pompowanie zalanych piwnic. Najwięcej zdarzeń odnotowano w gminach: Czechowice-Dziedzice, Jasienica i Porąbka.

 

Jak informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego, w poniedziałek (1.06) rano stan alarmowy był nadal przekroczony na Wiśle w Goczałkowicach, a stany ostrzegawcze na Odrze w Krzyżanowicach i Raciborzu-Miedoni, na Wiśle w Wiśle, Ustroniu-Obłaźcu i Skoczowie, oraz na Białej Wisełce w Wiśle-Czarne i na rzece Iłownica w Czechowicach-Dziedzicach.

W związku z ustabilizowaniem się sytuacji na rzekach wojewoda śląski odwołuje pogotowie przeciwpowodziowe na terenie następujących powiatów: bielskiego, pszczyńskiego i bieruńsko-lędzińskiego, sytuacja ma być jednak na bieżąco monitorowana. Tym bardziej, że w tym tygodniu mają się jeszcze pojawić opady deszczu.

 

autor: Wojciech Żegolewski
źródło: ŚUW w Katowicach/Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Pogotowie przeciwpowodziowe na Śląsku! Wojewoda śląski ostrzega!

Apel Rzecznika Praw Dziecka – Do każdej oceny uczniów plus jeden

Chorzowskie Zoo będzie otwarte od 1 czerwca! Odwiedzicie?

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close