RegionWiadomość dnia

Wojna totalna, ale naturalna. Sosnowiec chce unicestwić komary jerzykami [WIDEO]

Sosnowiec idzie na wojnę z komarami. Taką naturalną, bo będzie stosować najskuteczniejszą broń biologiczną – jerzyki. To te ptaki mają zjadać komary w mieście. A co za tym idzie – ulżyć mieszkańcom i uchronić ich przed licznymi ukąszeniami, szczególnie latem.

 

 

Dla kogo za darmo pociągi na Śląsku? Sprawdzamy w TOP 5 Silesia Flesz
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS


Jerzyki w Sosnowcu to nie innowacja na skalę kraju. Takie rozwiązanie stosują też inne miasta – na przykład Jaworzno.

– Postawiliśmy tutaj na ekologię. Czyli staramy się walczyć z komarami naturalnymi metodami, przy użyciu jerzyków, które są naszymi sprzymierzeńcami, zamiast stosować opryski chemiczne, które chyba nikomu nie służą – mówi Agnieszka Kowalska, Wydział Gospodarki Komunalnej UM w Sosnowcu.

Nie tylko ekologicznie, ale też skutecznie. Jeden jerzyk potrafi zjeść dziennie nawet 20 tysięcy owadów. Wśród nich – komarów. Teraz urzędnicy szukają miejsc, w których mogliby zainstalować budki lęgowe. Zgłoszenia można nadsyłać do końca stycznia.

– Zależy nam oczywiście na tych blokach wyższych, ponieważ te budki mogą być instalowane powyżej drugiego piętra. Prosimy więc o zgłaszanie się wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, generalnie te pierwsze wnioski już do nas napływają – mówi Krzysztof Polaczkiewicz, Urząd Miejski w Sosnowcu.

Wojna totalna, ale naturalna. Sosnowiec chce unicestwić komary jerzykami
Wojna totalna, ale naturalna. Sosnowiec chce unicestwić komary jerzykami

Zgłaszać mogą się też mieszkańcy domów, pod warunkiem, że ich budynek ma co najmniej dwa piętra. Miasto chce zainstalować 150 budek lęgowych. Ich montaż powinien zakończyć się w kwietniu. Jeśli będzie taka potrzeba, Sosnowiec kupi kolejne budki.

 

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Potężny WSTRZĄS zakołysał Śląskiem i Zagłębiem!

Świnie zjadły swojego właściciela?! Makabrę wyjaśnia policja!

Gdzie jest kierowca Audi? Staranował radiowóz, a w Bytomiu rozpłynął się w powietrzu [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close