reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Wybory 7 kwietnia. Jak głosować? WIDEO

reklama

O północy koniec kampanii wyborczej, a w niedzielę 7 kwietnia wybory. Warto pamiętać, że wybierać będziemy nie tylko wójtów, burmistrzów i prezydentów, ale też radnych gminy, w wielu miejscach powiatu, a także sejmików wojewódzkich. Głosowanie potrwa od godz. 7 do 21. Jak głosować, żeby głos był ważny i kiedy można spodziewać się wyników? O tym Karolina Komada.

 

Nadchodzi gorąca niedziela, nie tylko ze względu na temperaturę. Po kilku tygodniach wieszania plakatów, organizowania spotkań z mieszkańcami, konferencji prasowych, nadszedł czas weryfikacji kandydatów. I choć wiele osób wie na kogo zagłosować, to wciąż nie wszyscy wiedzą jak.

-Wie pani co, średnio się interesuje tym. Przykro mi – mówi Anna, mieszkanka Katowic.

reklama

-Ile w niedzielę kart do głosowania dostaniemy?
-Nie wiem, nie wiem – mówi Maria, mieszkanka Katowic.

-Jezus, na pewno trzy. A co tam będzie, no prezydent, do sejmiku i tej trzeciej nie pamiętam – mówi Marcin, mieszkaniec Bytomia.

W zależności od miejsca zamieszkania, wyborcy dostaną trzy lub cztery karty.

-Mieszkańcy miast na prawach powiatu dostaną trzy karty wyborcze. Dostaną kartę na kandydata do rady swojej gminy, swojego miasta właściwie, dostaną kartę na prezydenta miasta i dostaną kartę na radnego do sejmiku wojewódzkiego. Mieszkańcy pozostałych miast, mieszkańcy gmin dostaną cztery karty – mówi Barbara Olejnik-Sobczyk, p.o. dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach.

Dodatkowa karta będzie zawierała kandydatów do rady powiatu. Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania. O czym niektórzy mieszkańcy już wiedzą.

-Jeden krzyżyk na tego, którego mam wybranego i nie ma więcej, bo to potem nie ważne jest – mówi Zbyszek, mieszkaniec Katowic.

Głosy liczone są w miejscu, w którym zostały oddane.

-Głosy są liczone w każdym obwodzie i w każdym obwodzie sporządzane są trzy protokoły. A więc protokół z wyboru prezydenta, protokół z wyboru do rady miejskiej i protokół z wyboru do sejmiku – mówi Tomasz Graliński, koordynator technicznego zabezpieczenia wyborów samorządowych w Rudzie Śląskiej.

Następnie komisje obwodowe zawożą protokoły do miejskiej komisji wyborczej.

-Terytorialna komisja wyborcza sprawdza poprawność uzupełnienia protokołów. Jeśli to wszystko jest prawidłowe, jeśli się wszystko zgadza pod kątem arytmetycznym, merytorycznym i formalnym, wtedy taki protokół komisja zbiera u siebie ze wszystkich obwodów i przykładowo my w mieście mamy ich 79, z czego 5 jest odrębnych, zbiera te protokoły u siebie tworząc zbiorczy protokół głosowania. Te są zawożone do komisarza wyborczego w Katowicach – mówi Tomasz Graliński, koordynator technicznego zabezpieczenia wyborów samorządowych w Rudzie Śląskiej.

Zanim jednak wybierzemy się na wybory i oddamy głos, warto pamiętać o nadchodzącej ciszy wyborczej. Nad jej przestrzeganiem będą czuwać funkcjonariusze policji.

-Właśnie działamy na podstawie kodeksu wyborczego i tutaj będziemy reagowali na każde złamanie przepisów, m.in. chodzi o takie sytuacje, gdzie np. nie możemy organizować zgromadzeń, opublikować różnych informacji związanych z wyborami. To wykroczenie również jest również kara zagrożoną grzywną nawet do 5 tys. złotych – mówi sierż. szt. Marcin Szopa, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

Cisza wyborcza będzie obowiązywać w Polsce od północy 6 kwietnia do zamknięcia lokali wyborczych 7 kwietnia, czyli do godz. 21.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button