Kategorie

Zamiast mandatów ulotki i pogadanki? Jak słuzby będą egzekwowały Uchwałę Antysmogową na Śląsku?

Marszałek Wojciech Saługa otworzył konferencję nt. uchwały antysmogowej adresowaną do przedstawicieli gmin i straży gminnych. –W uchwale antysmogowej, która weszła w życie w województwie śląskim z początkiem września, nie chodzi o karanie, ale edukowanie ludzi, by wiedzieli, że jakość powietrza zależy od nich. Naszym zadaniem jest dotarcie do sumień czterech i pół miliona mieszkańców naszego regionu i przekonanie ich do tego, by nie palili w piecach odpadami węglowymi. Mamy w kraju najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie i musimy wreszcie zacząć temu skutecznie przeciwdziałać – mówił marszałek Saługa, otwierając konferencję.

Na spotkanie do Katowic przyjechało prawie 350 przedstawicieli straży miejskich oraz gmin z całego regionu, by dowidzieć się, jakie są możliwości kontroli zapisów uchwały antysmogowej, jak również realizacji programów ochrony powietrza. -Dzisiaj ruszamy z edukacją – szkolimy urzędników, strażników, ponieważ celem uchwały jest przekonanie ludzi, jak szkodliwy jest smog. Nie jest to akcja jednorazowa, ale rozpisana na lata działań, których efekty poznamy dopiero w przyszłości. To, czym palimy w piecach, dostaje się do powietrza. Jeśli palimy paliwem złej jakości, trujemy się, a przez to częściej chorujemy, a w efekcie żyjemy krócej o rok. Musimy wreszcie powiedzieć temu stop – mówił marszałek Saługa.

Do panelu ekspertów, w którym dyskutowano na temat kontroli realizacji uchwały antysmogowej, zaproszeni zostali m.in. Mariusz Sumara – zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Katowicach, Tadeusz Sadowski – Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Dawid Kaszuba – naczelnik Wydziału Prewencji (Wojewódzka Komenda Policji w Katowicach), Sylwester Kędzior – specjalista Wydziału Prewencji (Wojewódzka Komenda Policji w Katowicach), Marek Kruszakin – naczelnik Wydziału Wyrobów Budowlanych (Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Katowicach), Piotr Miklis – dyrektor Delegatury w Katowicach (Najwyższa Izba Kontroli), Bogusław Gębica – doradca ekonomiczny z delegatury NIK w Katowicach oraz Łukasz Tekeli – dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, który moderował dyskusję. Doświadczeniami ze współpracy z mieszkańcami na temat zasad uchwały antysmogowej w Małopolsce dzielili się ekodoradcy z gminy Gołcza – Wojciech Ozdoba i z Wadowic – Szymon Lukaj.

26 i 27 września odbędą się warsztaty z rozpoznawania paliw węglowych, pomiaru wilgotności drewna, rodzajów kotłów węglowych, przeglądów kominów oraz rodzajów pieców, kominków i elektrofiltrów. (źr:slaskie.pl)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button