reklama
KategorieKraj

Zamieszanie wokół Polskiego Ładu. Dodatek osłonowy (nie) dla wszystkich [WIDEO]

Dodatek osłonowy to nowa forma wsparcia finansowego, jaki w walce ze wzrostem cen prądu i gazu od nowego roku oferuje Polski Ład. Dodatek będzie przysługiwał osobom, które spełnią określone kryterium dochodu.

 

-Wnioski wzięłam nie, a teraz trzeba wypisać i zanieść.

– Co pani o tym myśli?

reklama

– Jakby pani powiedzieć co ja myślę, no każdy grosz jest potrzebny prawda, ale mi się wydaje, że niedobrze, że niedobrze – mówi Dorota, mieszkanka Bytomia.

-Bardzo dobrze zwłaszcza, że wszystko drożeje – mówi Ewelina, mieszkanka Bytomia.

-Jak dobrze, jak my swoje pieniądze oddajemy i co oni myślą, że my są idioci, czy co, oni niech się zajmą, oddają niech tą władzę lepiej.

– Tych bogaczy, też to niestety odczują, wiecie co ja mam ponad 3 tys. i nie odstanę nic, dlaczego sprzątaczka dostanie, a ja nie dostanę, ja pod ziemią pracowałem 30 lat – mówi mieszkaniec Bytomia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Coraz więcej ludzi chce odebrać sobie życie. Gdzie szukać pomocy?

Jednak nie wszystkie osoby będą mogły załapać się na dodatek osłonowy

-Pytanie brzmi, jak wiele osób realnie z takiej pomocy skorzysta, a jak wiemy podwyżki cen dotkną przede wszystkim osób, które najmniej zarabiają, bo to będzie największy udział w ich całym dochodzie, który uzyskują. Dlatego najlepszą możliwością byłby, gdyby w ogóle rachunki za gaz, za prąd nie były podniesione, gdyby było to systemowo rozwiązane, bo w tym momencie, np. spółdzielnie mieszkaniowe, które rozliczają się wspólnie, taką ulgą nie są objęte i te rachunki dla poszczególnych mieszkańców będą bardzo wysokie – mówi Monika Rosa, posłanka Nowoczesnej.

Osoby, które dopełnią formalności i wypełnią wniosek do 31 stycznia, będą miały przyznane świadczenie w dwóch ratach. Ci, którzy nie złożą wniosku do końca stycznia i potem będą chcieli ubiegać się o dodatek muszą złożyć wniosek do 31 października 2022 roku.

-To jest przede wszystkim współzależne od źródła ogrzewania i osób w danym gospodarstwie domowym, dla przykładu jedno osobowe gospodarstwo domowe, gdzie dochód nie przekracza 2100 zł otrzyma w ciągu roku od 400 do 500 złotych w zależności od źródła ogrzewania. Jeżeli ktoś ma ogrzewanie na węgiel, wtedy otrzymuję większe dofinansowania, 500 złotych w skali roku – mówi Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Podobnie będzie w gospodarstwach trzyosobowych, gdzie dochód nie przekroczy 1500 złotych na osobę. Mogą uzyskać 600 złotych, a w przypadku wyższego dofinansowania 750 złotych. Wnioski można wypełnić osobiście lub przez internet. W Katowicach mieszkańcy mogą ubiegać się o dodatek osłonowy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

-Jeśli mamy wszelkie pytania warto zajrzeć na stronę mopsu bądź zadzwonić do naszych placówek, będziemy udzielać wszelkich informacji, jest to zupełna nowość, dlatego też staramy się tutaj możliwie szeroko pomagać naszym mieszkańcom – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy UM w Katowicach.

Na ten cel rząd przeznaczył prawie 4 miliardy 700 milionów złotych.


ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ


 

Monika Taranczewska


Czas na Detektywa Monka w Telewizji TVS!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button