reklama
Kategorie

Żarki mają swoje muzeum. Muzeum Rzemiosł Dawnych w Żarkach gotowe [ZDJĘCIA]

reklama

Multimedialne Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach kosztowało 5 milionów złotych. Ale 4 mln zł to dotacja. Jak mówią pomysłodawcy – ma to być miejsce historii żywej. Co potwierdzili już samym otwarciem muzeum, na którym gościem honorowym był Michał Rakowski z Żarek (ur. 1929 r.). Pracował w młynie przy ul. Ofiar Katynia w latach 80. XX wieku.  -Zwykle pracowało się od 8 do 16, ale były dni, kiedy i o północy wychodziło się z młyna – wspomniał. -Pszenicę mięliśmy głównie w niedziele, aby nikt nie przeszkadzał. Wszystko po to, żeby dobra mąka była. Przyjeżdżali tu ludzie z Żarek, Myszkowa, Niegowy i wielu, wielu innych miejscowości.

 

 

reklama

Poświęcenia budynku dokonał paulin ojciec Stanisław Knapek. Wstęgę przecinali: projektant Tomasz Ulman, dr Adam Hajduga kierownik Referatu Promocji i Dziedzictwa Industrialnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, wykonawca Jerzy Bieniek, Sławomir Mazan współwłaściciel firmy Adventure Multimedialne Muzea z Katowic wykonującej ekspozycje stałe i mulimedialne, inspektor nadzoru Augustyn Ulman, młynarz Michał Rakowski,  przewodnicząca Rady Miejskiej Stanisława Nowak, oraz burmistrz Żarek, Klemens Podlejski.

 

 

2 sierpnia o godz. 10.00 zostaną otwarte dla wszystkich drzwi jedynego w tej części kraju – multimedialnego Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach.  To nowa atrakcja turystyczna Gminy Żarki. Stuletni młyn elektryczny przeszedł gruntowną metamorfozę, a wewnątrz umieszczono niepowtarzalne ekspozycje związane z młynarstwem, szewstwem, bednarstwem, kołodziejstwem, piekarstwem, a to wszystko na tle historii jurajskiego miasteczka Żarki.

 

 

Muzeum Dawnych Rzemiosł to muzeum interaktywne – rodzaj parku technicznego. Elementy ekspozycji pozwalają na: dotykanie, zaglądanie, sprawdzanie, wąchanie itd. Zwiedzający będą mogli samodzielnie wykonywać drobne prace związane z rzemiosłami, zarówno podczas zwiedzania ekspozycji jak i w sali warsztatowej. Obiekt jest przystosowany do zwiedzania przez osoby  niepełnosprawne.<.>

 

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button