reklama
FilmKategorieKultura i rozrywkaSilesia Flesz najnowsze informacje

Żarki, senne miasteczko na Jurze, a dawniej… Premiera dokumentu o żareckich Żydach

reklama

Premiera filmu o Żydach z Żarek 18 maja 2022. Autorem dokumentu jest Bartosz Bednarczuk, dziennikarz TVS.

 

Żarki. Dziś letniskowe miasteczko na Jurze Krakowsko -Częstochowskiej. Leśniów ze słynnym źródełkiem, Letnisko z drewnianymi willami, sosnowe lasy. Jak wiele miasteczek w okolicach Częstochowy, ma za sobą bolesną historię. Zobaczymy ją w filmie „Kirkut na Kierkowie – Rzecz o Żydach Żareckich”. To rzecz jasna film o Żydach z Żarek. Premiera w środę 18 maja 2022. Na żywo – w Żarkach, a w internecie – na You Tube na kanale „Historia zapomniana”. Film trwa 55 minut, a jego twórcą jest Bartosz Bednarczuk, założyciel projektu Historia Zapomniana oraz dziennikarz Telewizji TVS. Jak przyznaje, praca nad tą historią zajęła mu rok. 

Żydzi w Żarkach

Pierwsi pojawili się w Żarkach w XVI wieku. Jeszcze przed II wojną światową w Żarkach stały dwie synagogi. Po wojnie ledwo ostał się budynek tej większej. Obiekt był wykorzystywany jako Dom Kultury, ale z biegiem lat niszczał – czytamy na Facebooku na stronie „Historia zapomniana”. – Na szczęście parę lat temu został wyremontowany.

reklama

Projekcja filmu 18 maja odbędzie się właśnie w dawnej żareckiej synagodze. Czyli – obecnie w sali widowiskowej MGOK Żarki przy ul. Moniuszki 2. Na uroczystą premierę zapraszają wspólnie Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski oraz członkowie projektu Historia Zapomniana. Wstęp na wydarzenie jest wolny i bezpłatny.

W 1921 r. w mieście mieszkało 2536 Żydów, zaś w sumie mieszkańców było 4406. W lutym 1941 Niemcy utworzyli w Żarkach getto. Zgromadzono tu 3,2 tys. Żydów. Po wojnie wielu z tych, którzy ją przeżyli, wrócili do miasteczka. Ale tylko na chwilę. W 1946 r. wszyscy opuścili już miasto. Żydzi w Żarkach i ich losy to już historia.

Na tym archiwalnym zdjęciu jeden z żareckich Żydów, Eli Zborowski przebrany za kobietę podczas okupacji. Tak, tylko w ten sposób mógł przemknąć niezauważony do miasteczka.

To drugi film Bartosza Bednarczuka i projektu „Historia zapomniana”. Zimą 2022 premierę miał ich pierwszy dokument: (Nie)Zapomniani: Historia sosnowieckiej społeczności żydowskiej. Wciąż można go zobaczyć w serwisie You Tube,a recenzje są niezwykle pozytywne! Możecie poczytać o nim tu:

HISTORIA ŻYDÓW Z SOSNOWCA

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button